Co grozi za blokowanie dostępu do Amazona?

20-07-2012, 15:42

Internetowi bandyci - tak Amazon określa ludzi, którzy dokonują ataków na strony jego sklepu. Niekoniecznie związanych z kradzieżami.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


25-letni Rosjanin został aresztowany za dokonywanie ataków DDoS, w wyniku których część internautów nie mogła odwiedzać witryny Amazona - podał w informacji prasowej amerykański pionier handlu w sieci.

Internetowi bandyci

Amazon nazwał osoby, które atakują jego sklep "internetowymi bandytami", którzy zdaniem koncernu "powodują poważne straty". Warto zauważyć, że w dużej mierze chodzić może jednak o problemy wizerunkowe, gdyż tymczasowe zablokowanie dostępności strony odczuli tylko użytkownicy z pewnych rejonów Stanów Zjednoczonych.

- Atakujący nie ukryje się w cyberprzestrzeni i składam gratulacje międzynarodowym organom ścigania, które namierzyły oraz dokonały aresztowania - mówił pełnomocnik Amazona. Dmitry Olegovich Zubakha został zatrzymany w tym tygodniu na Cyprze.

Jednostronna strata

Warto zauważyć, że zablokowanie dostępu do strony Amazona, którego wspomniany Rosjanin dokonał już w ubiegłym roku, nie mogło się przełożyć dla niego na żadne zyski. Nie wiadomo więc, jakimi motywami się kierował, jednak w akcie oskarżenia czytamy, że na swoim koncie ma on podobne ataki na strony Priceline.com oraz eBay.

Zubakha jest sądzony oczywiście w związku ze spowodowaniem zakłócenia działania chronionego komputera bez zgody jego właściciela. Straty, jakie przyniosła jego działalność, mają przekraczać 5 tysięcy dolarów, a zatem stosunkowo niewiele. Trudno jednak oczekiwać, by amerykański koncern pobłażliwe przyglądał się tego typu działaniom.

Długa historia

Rosjanin utrudniający działanie Amazonowi znany był jednak organom ścigania już wcześniej. W akcie oskarżenia czytamy, że na swoim koncie ma włamania do ponad 15 komputerów, a także przejęcie cyfrowej tożsamości czy kradzież numerów kart kredytowych. Stany Zjednoczone starają się teraz o jego ekstradycję z Cypru.

W sieci trudniej ukraść

Sonda
Płacisz kartą kredytową przez sieć?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Choć internet daje złudzenie anonimowości, w praktyce kradzieże z wykorzystaniem cyfrowych technologii są znacznie łatwiejsze do wykrycia niż te w fizycznych sklepach. Choć policja zapewniała, że śledztwo w sprawie Rosjanina było "niezwykle skomplikowane", Zubakha mimo wszystko nie uniknął długiej ręki wymiaru sprawiedliwości.

Jak ostrzegaliśmy niedawno, światowa sieć ułatwia także dotarcie do niezbyt zaawansowanych użytkowników, którzy nieświadomi zagrożenia wpisują swoje dane na stronach należących do cyberprzestępców czy klikają w linki prowadzące do złośliwego oprogramowania. Choć więc tropienie internetowych złodziei wychodzi organom ścigania coraz lepiej, warto samemu dbać o swoje bezpieczeństwo i uważnie dzielić się informacjami na swój temat.

Czytaj także: Facebook: Nowy rodzaj ataków. Zobacz, jak się ochronićSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag włamaniatag hackingtag hackingtag eBaytag e-commercetag DDoStag Amazon
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.