Tani edukacyjny laptop od Intela (Classmate) w nowym wydaniu zostanie wyposażony w dotykowy ekran i będzie bardziej przypominał urządzenie tablet PC. Maszyna ma być również bardziej przyjazna użytkownikowi – ogłosili przedstawiciele Intela na konferencji Intel Developer Forum w San Francisco.
reklama
W zeszłym miesiącu do mediów przeciekła informacja o tym, że Intel ma zamiar wypuścić nową generację swoich edukacyjnych mini-notebooków. Wtedy również firma oficjalnie poinformowała, że Portugalia zakupi 500 tys. maszyn Classmate w ramach inicjatywy Magellan.
Na Intel Developer Forum przedstawiciele firmy ujawnili więcej swoich planów. Nowy Classmate ma być wyposażony w obrotowy ekran dotykowy, na którym będzie można pracować za pomocą palca lub pióra. Urządzenie demonstracyjne było wyposażone w ekran 8,9 cala oraz procesor Atom N270 taktowany zegarem 1.6GHz. Maszyna posiada też kamerę z możliwością obracania się o 180 st.
Intel chce jeszcze, aby mini-notebook cechował się dłuższą żywotnością baterii. Jego projekt nie został jeszcze ostatecznie ukończony, ale wiadomo już, że do produkcji komputer powinien trafić do końca roku.
Wprowadzone nowości kojarzą się nieco z konkurentem Classmate, laptopem XO, który powstał w ramach projektu OLPC. On również wyposażony jest w możliwość manipulowania ustawieniem ekranu podobnie jak tabletach. XO nie ma jednak ekranu dotykowego.
Kolejnym podobieństwem może w przyszłości okazac się oprogramowanie. Classmate może działać pod kontrolą Linuksa, a dodatkowo na tej maszynie może być stosowany interfejs Sugar zaprojektowany z myśla o projekcie OLPC. Intelowi w korzystaniu z Sugar może pomóc Sugar Labs Foundation, organizacja założona przez Waltera Bendera. Programista ten był w projekcie OLPC "osobą nr 2", ale w kwietniu postanowił go opuścić, aby skupić się na rozwijaniu oprogramowania Sugar.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*