Cięcie laserem – nowoczesna technika obróbki metali

30-03-2019, 13:25

Lasery to urządzenia dające wszechstronne możliwości. Wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu i produkcji. Cięcie laserem przede wszystkim wykorzystuje się w branży metalowej, często stosowane jest też w branży budowlanej i w branży wykończenia wnętrz.

cięcie laserem obróbka metali

Cięcie laserem to możliwość szybkiego i precyzyjnego cięcia blach, rur, profili i innych materiałów. Proces laserowego cięcia rur i profili polega na punktowym wprowadzeniu energii w postaci strumienia tnącego. Jako narzędzie cięcia wykorzystywany jest gorący promień lasera otoczony gazem technicznym o dużej czystości.

Aby uzyskać wyrób najwyższej jakości, promień lasera należy prowadzić bardzo precyzyjnie, a to z kolei powinien zapewniać zastosowany rodzaj urządzenia. Proces laserowego cięcia rur i profili odbywa się przy kombinacji trzech metod: spalania, stapiania i sublimacji.

Zalety cięcia laserem

Główną zaletą cięcia laserem jest szybkość cięcia oraz niewielkie koszty wytworzenia produktu. To także oszczędność czasu pracy, poza tym elementy nie muszą być poddawane dalszej obróbce, np. wygładzaniu wyciętych krawędzi. Po zakończeniu czynności cięcia laserowego wszystkie elementy są gotowe do bezpośredniego wykorzystania w maszynie lub w innym produkcie.

Kolejną zaletą cięcia laserowego jest całkowita eliminacja zniszczeń blach, rur, profili i innych materiałów. Wiązka, które tnie materiał jest bardzo cienka, przez co laser oddziałuje tylko na ten fragment powierzchni, na który został skierowany. Ponieważ nie powoduje to  zmian w obrębie pozostałej struktury materiału, ryzyko strat materiału jest minimalne.

Cięcie laserem profili oraz blach to najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technicznie metoda obróbki materiałów, gwarantująca precyzję oraz najwyższą jakość techniczną obrabianych krawędzi. Laserowe cięcie rur i profili stanowi zarówno ogromne przyspieszenie dla wszelkich inwestycji i zamierzeń produkcyjnych, jak i niezwykłą dokładność.

Użycie lasera do cięcia rur, blach i profili pozwala też dokładnie odtworzyć każdą część projektu. Powierzchnie po cięciu są równe i idealnie gładkie, nie wymagają dalszej przeróbki wykończeniowej. Cięcie laserem to metoda gwarantująca dużą dokładność i 100 procentową  powtarzalność nawet najbardziej skomplikowanych kształtów.

Cięcie laserem wykorzystuje się do tworzenia ekskluzywnych i stylowych wykończeń takich, jak balustrady, balkony, bramy i ogrodzenia, regały, stoły, lampy, kratki wentylacyjne.


Następny artykuł » zamknij

1% podatku - jak to działa?
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.