Chrome poinformuje, że ściągasz wirusa

09-01-2012, 18:24

Najnowsze wydanie przeglądarki Chrome zostało wzbogacone o funkcję ostrzegania użytkowników przed ściąganiem z sieci złośliwego oprogramowania - czytamy na stronach firmy Google.

Warto na wstępie zauważyć, że funkcja ostrzegania przed pobieraniem złośliwych plików nie jest niczym nowym. Obok niemal wszystkich najpopularniejszych programów antywirusowych, znaleźć ją można również w niektórych przeglądarkach internetowych.

Czytaj także: Google Books ze wsparciem dla trybu offline

Wcześniejsze wydania przeglądarki Chrome ostrzegały jedynie przed wąską grupą zagrożeń. Jak tłumaczy jednak firma Google na swoim blogu: obecnie narzędzie zawiera rozszerzone funkcje umożliwiające analizowanie plików wykonywalnych (jak .exe czy .msi).

Po rozpoczęciu pobierania pliku, który wydaje się podejrzany (bądź umieszczony jest na serwerze, gdzie znajduje się wiele szkodliwego oprogramowania), Chrome ma ostrzegać przed zagrożeniem i zachęcać do anulowania ściągania. Jak sprawdzili redaktorzy serwisu SophosLabs, na razie bardzo trudno wywołać ostrzegawczy komunikat tego typu.

Warto przypomnieć, że przeglądarka od wyszukiwarkowego giganta coraz szybciej zyskuje popularność. Choć pracownicy firmy Google zapewniają, że nie zależy im na dużych udziałach w rynku narzędzi tego typu, jeszcze w tym roku Chrome może wyprzedzić Firefoksa w rankingu najpopularniejszych przeglądarek.

Czytaj także: Firefox nie jest zagrożeniem dla Chrome?


Źródło: Google, SophosLabs
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy