Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cechy i zastosowanie worków foliowych

06-02-2015, 16:59

Worki foliowe jednorazowego użytku mają wielorakie przeznaczenie. Te które posiadają atesty PZH mogą być stosowane w branży spożywczej, głównie do pakowania chleba, owoców czy warzyw. Worki foliowe HDPE i LDPE wykorzystuje się do opakowań zbiorczych na inne produkty, np. odzieży, artykułów reklamowych, artykułów biurowych itp.

Natomiast woreczki z tzw. suwakiem, dzięki praktycznemu zamykaniu za pomocą struny, świetnie się sprawdzają do przechowywania drobiazgów lub pakowania, np. leków lub małych elementów elektronicznych. Worki strunowe produkuje się w różnych rozmiarach, te większe idealnie sprawdzają się do pakowania większych i cięższych artykułów takich jak, na przykład biżuterii, uszczelek, złączki, śrubki, części do gier. Workach foliowe LDPE cechuje wytrzymałość, dlatego są doskonałym rozwiązaniem na pakowanie i przechowywanie tych wszystkich produktów.

folieDo wyboru mamy również worki foliowe na śmieci. Tworzy się je w różnych rozmiarach o różnej grubości. Cieńsze worki foliowe o pojemności od 20 do 60 litrów nadają się na odpady biurowe. Natomiast na śmieci gospodarstwa domowego zaleca się korzystać z worków foliowych produkowanych w rozmiarach od 100 do 160 litrów, wytworzonych z grubej folii LDPE. Bardzo praktycznym dodatkiem do tego rodzaju folii jest taśma ściągająca do zawiązywania worków.

Worki, woreczki i opakowania foliowe stworzone z ekologicznych surowców ulegają naturalnej biodegradacji. Dlatego worki i opakowania foliowe przyjazne dla środowiska stają się coraz bardziej popularne. Coraz częściej zastępują one reklamówki foliowe wytworzone ze szkodliwych dla środowiska surowców. Producenci i konsumenci mają większą świadomość ekologiczną, w związku z czym chcąc zatroszczyć się o nasze środowisko wykorzystują folię z surowców biodegradowalnych. Niestety, pomimo tego trendu część ludzi wciąż sięga po opakowania foliowe, które nie sprzyjają naszemu otoczeniu.

Na temat wyrobów foliowych jest zarówno wiele opinii pozytywnych jaki i negatywnych. Te ostatnie biorą się z istniejących mitów, które należy sprostować. Jeden z nich dotyczy szkodliwości opakowań i worków foliowych. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie większość wyrobów foliowych powstaje z surowców proekologicznych,np. oxo-biodegradowalnych które wspomagają ich rozkład. Dzięki temu składnikowi, worek foliowy powinien rozłożyć się w okresie 2 lat. Aktualnie biodegradowalne opakowania foliowe są tak samo bezpieczne co tekturowe. Co zatem przemawia, by wybierać torebki foliowe?

Choć torebki i kartony papierowe są przyjazne dla środowiska to z pewnością są mniej poręczne niż torby foliowe. Wracając na pieszo z zakupów o wiele łatwiej jest trzymać rączkę reklamówki. Tylko w amerykańskich filmach sprawnie wychodzi noszenie toreb papierowych wypchanych po same brzegi zakupami. Natomiast sami z doświadczenia wiemy, że nie jest łatwo iść z załadowanym kartonem. Torebki i pudełka papierowe mają jeszcze jedną wadę, a mianowicie nie są odporne na wilgoć. Trzymając się dalej przykładu z zakupami, oznacza to że jeżeli zastanie nas deszcz po drodze, wszystkie spakowane artykuły mogą zmoknąć a sama torba papierowa - rozerwać. Dlatego reklamówki foliowe są lepsze i bardziej praktyczne, ponieważ są wytrzymałe niezależnie od warunków pogodowych. Jednak, żeby nie być tak zupełnie bezkrytycznym w stosunku do reklamówek, z uwagi na to że nie w każdym sklepie dostaniemy biodegradowalną torbę na zakupy. Tak więc całkowicie rezygnując z tych papierowych, istnieje ryzyko, że wybierzemy tą której proces rozkładu trwa bardzo długo, podczas którego uwalniają się szkodliwe substancje chemiczne.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem folii do pakowania www.maritexfolie.pl

Ostatnie artykuły:

fot. WWF