Carport, czyli wiaty fotowoltaiczne jako odpowiedź na niewielką liczbę stacji ładowania elektrycznych pojazdów w Polsce

13-10-2021, 11:52

Samochody elektryczne są coraz częściej widoczne na polskich drogach. Niestety liczba stacji ładowania elektrycznych pojazdów w naszym kraju jest ich wciąż zbyt mała. W Niemczech jest ich już około 40 tys., tymczasem w Polsce ponad 3 tys. Stwarza to znaczący do zagospodarowania obszar. Część tego tortu zamierza pochłonąć polska firma SunSol z ich nowym produktem - carportami.

- Biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na stacje ładowania pojazdów elektrycznych zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie carportu, czyli fotowoltaicznej wiaty do ładowania elektrycznych aut, który od niedawna dostępny jest w naszej ofercie. Spełnia on wszelkie polskie wymagania prawne i wytrzymałościowe dotyczące konstrukcji - mówi Michał Kitkowski, prezes i założyciel SunSol.

Możliwość dostosowania rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Alternatywa dla instalacji PV na dachu

Podstawowa konstrukcja carportu od SunSol mieści 6 paneli fotowoltaicznych, których moc, w zależności od wybranego modelu modułów PV, wynosi ok. 400 Wp. Jest dostosowana zarówno do posadowienia na fundamencie, jak i bez niego. Można ją także poszerzać, tworząc większą zadaszoną przestrzeń do ładowania – jej moc i szybkość zależna jest od zastosowanej ładowarki, co daje klientom pełną dowolność i dobranie dla siebie odpowiedniego rozwiązania. Dla ich większego komfortu, cały elektryczny osprzęt – ładowarka oraz falownik – mogą być także wbudowane wewnątrz postumentu.  

carport

Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i biznesowych, gdyż można je dostosowywać do ich potrzeb. Podczas jego projektowania, uwzględnić można przyłączenie takich rozwiązań jak kompresor czy odkurzacz. Może on zatem stanowić zarówno rozwiązanie przydomowe, jak również np. przy stacji benzynowej lub salonie samochodowym. Jest ono na tyle elastyczne, że może być także alternatywą dla przydomowej lub firmowej instalacji fotowoltaicznej, produkując energię zarówno na potrzeby ładowania aut, jak i codziennego funkcjonowania domu lub firmy, jeśli z jakichś powodów niemożliwe jest umieszczenie jej na dachu.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy