CAPSULE - kapsuła bezpieczeństwa dla BYOD

19-11-2014, 14:03

Check Point Capsule – takie rozwiązanie, które ochroni prywatne i firmowe dane przed zagrożeniem ze strony hakerów właśnie wchodzi na rynek. Czy zdajemy sobie sprawę z tego jak chronić dokumenty, które wysyłamy coraz częściej z naszych telefonów lub przenośnych komputerów?

Krzysztof Wójtowicz, Check Point

Eksperci zgodnie przewidują, że w kolejnych latach trend ten będzie się wciąż rozwijał, głównie za sprawą rosnącej popularności (wg danych raportu Marketing Mobliny w Polsce w 2015 roku 60% Polaków będzie posiadać smartfon, z kolei sprzedaż tabletów co roku się podwaja), a także dzięki rosnącej coraz wyższej wydajności urządzeń mobilnych – edycja tekstu, arkusza kalkulacyjnego czy przygotowanie prezentacji nie stanowi żadnego problemu dla tabletów nowej generacji.

Już 67% firm pozwala na podłączenie do sieci firmowej urządzeń prywatnych swoich pracowników. Z pewnością liczby te będą w najbliższych latach rosły, ponieważ trend BYOD zapewnia to istotne oszczędności przedsiębiorstwom – twierdzi Krzysztof Wójtowicz, Country Manager Check Pointa w Polsce.

Niestety, BYOD naraża dane przedsiębiorstwa na zagrożenia, i to w dwojaki sposób: przez zainfekowanie sieci firmowej złośliwym oprogramowaniem pochodzącym z prywatnych urządzeń; a także przez wyciek danych bezpośrednio z urządzeń łączących się z nieodpowiednio zabezpieczonymi sieciami. Rozwiązaniem problemu są sieciowe bramy bezpieczeństwa, zapewniające wielowarstwową ochronę sieci wewnętrznej. W przypadku pracy zdalnej, warto zaopatrzyć się w oprogramowanie – takie jak Check Point Capsule - zapewniające bezpieczną pracę z dokumentami służbowymi poza firmą – podsumowuje Wójtowicz.


Rosnąca liberalizacja sposobu funkcjonowania sieci firmowych stwarza jednak pewne zagrożenia. W związku z nimi firmy wprowadzające rozwiązanie BYOD powinny w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie swych sieci bramami dostępu – chroniąc się przed rozprzestrzenieniem malware, czyli złośliwego oprogramowania. Według danych Kindsight Security Labs Malware Report tylko w 2014 ponad 11,6 mln urządzeń mobilnych padło ofiarą ataków w postaci złośliwego oprogramowania.

Kolejnym krokiem powinno być zagwarantowanie ochrony danym służbowym. Kod PIN lub odcisk palca znacznie utrudnia złodziejom dostęp do dokumentów, jednak w przypadku kradzieży urządzenia, warto rozważyć również zdalne usunięcie wszelkich danych na dysku – tego typu rozwiązania oferują wiodący producenci np. Apple czy Samsung.               


Wspomniane wcześniej oprogramowanie malware, w sposób szczególny naraża urządzenia podłączone do sieci poza miejscem pracy, które nie są zabezpieczone zaawansowanymi bramami. Według Krzysztofa Wójtowicza odpowiedzią na tego typu zagrożenia jest Check Point Capsule, swoista kapsuła bezpieczeństwa, gwarantująca bezpieczne środowisko, w ramach którego dane firmowe są oddzielone od prywatnych dokumentów i aplikacji uruchamianych na urządzeniach mobilnych. W konsekwencji użytkownicy mają możliwość korzystania z biznesowych aplikacji przez interfejs użytkownika, z łatwym dostępem do firmowych e-maili, dokumentów, baz danych, kontaktów, kalendarza, bez wpływu na dane prywatne. Check Point Capsule skanuje wszelki ruch generowany przez urządzenia mobilne w chmurze oraz chroni przed wejściem na zainfekowane strony sieci Internet, zagrożeniami typu bot i innymi cyberatakami. Aplikacja ta współpracuje z różnymi platformami i systemami operacyjnymi w tym iOS, Android, Windows oraz MacOS.
Tematy pokrewne:  

tag Check Pointtag Capsuletag BYODtag bezpieczeństwo
To warto przeczytać


fot. PolyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: