British Library wchodzi do Google Books

20-06-2011, 18:46

Ćwierć miliona książek znajdujących się w zbiorach British Library zostanie zeskanowanych przez Google'a. Ten wspólny projekt ma pomóc w szerzeniu wiedzy.

Projekt Google Books nie ma ostatnio najlepszych notowań, głównie ze względu na prawne problemy, jakie napotyka w Europie, a także brak ugody z wydawcami książek w Stanach Zjednoczonych. Skutecznie blokuje to dalszy jego rozwój. W tej sytuacji samodzielne pozyskanie każdego partnera jest niezwykle istotne. Zwłaszcza, jeśli jest to instytucja prestiżowa. A taką bez wątpienia jest British Library.

>> Czytaj także: Sprzedaje się więcej e-booków niż książek drukowanych

Poinformowano dzisiaj, że Google zeskanuje około ćwierć miliona książek wydanych w latach 1700-1870. Łącznie będzie to około 40 milionów stron. Prawa autorskie do nich już wygasły, tak więc pozostaje jedynie dokonanie obróbki ze strony technicznej. Biblioteka podkreśliła, że projekt ten wpisuje się w jej Wizję 2020 - zwiększenie dostępności do książek dla każdego, kto tego potrzebuje.

Sonda
Skanowanie książek to dobry sposób za zachowanie dziedzictwa kulturowego
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Książki po zeskanowaniu dostępne będą do wyszukiwania pełnotekstowego, pobierania i czytania za pośrednictwem Google Books. Dostęp do nich zapewni także sama British Library. Z zasobów korzystać będzie można bez ograniczeń pod warunkiem wykorzystywania ich do celów niekomercyjnych.

Dyrektor generalna Biblioteki, Dame Lyne Brindley, powiedziała, że cyfryzacja zasobów jest niczym innym, jak kontynuacją misji z 19. wieku - udostępniania zasobów każdemu bez względu na jego pochodzenie czy dochody. Wtedy odbywało się to poprzez zakupy książek i ich udostępnianie w czytelniach, dzisiaj ma to miejsce za pośrednictwem internetu.

W planach jest także udostępnienie zasobów za pośrednictwem Europeany.

>> Czytaj także: Amazon będzie czymś więcej, niż kolejnym wydawcą


Źródło: British Library
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag książkitag Google Bookstag Googletag Europeana
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031