Brama Internetowa będzie "jednym miejscem" czy tylko kolejnym serwisem e-administracji?

24-02-2015, 15:18

Rząd rzeczywiście chce stworzyć "Bramę Internatową", która będzie w przyjazny sposób opisywać usługi administracji publicznej. Projekt jest najwyraźniej na bardzo wczesnym etapie, lecz wiadomo, że będzie zarządzany przez Kancelarię Premiera.

Tydzień temu Dziennik Internautów wspominał, że Ewa Kopacz zapowiedziała stworzenie "Bramy Internetowej" na uroczystości jubileuszu 95-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ujawniono tylko tyle, że "Brama" ta ma być jakimś serwisem internetowym, w którym znajdą się opisy co najmniej 80 różnego rodzaju usług administracyjnych.

Brama Internetowa projektem KPRM

Projekt "Bramy Internetowej" nie był znany Dziennikowi Internautów. Zwróciliśmy się zatem do Kancelarii Premiera z pytaniami o ten projekt i z prośbą o przekazanie dokumentów, które mogłyby go dotyczyć.

Już wiemy, że dokumentów nie dostaniemy, bo dopiero trwają prace dotyczące założeń, harmonogramu oraz kwestii finansowych projektu. Dowiedzieliśmy się jednak kilku rzeczy. 

  • Brama Internetowa ma rozwiązać "problem komunikacyjny". Zdaniem KPRM w sieci brakuje jednego miejsca, które w przyjazny sposób informuje o dostępnych usługach administracji publicznej, zarówno tych online, jak i "tradycyjnych". KRPM podkreśliła, że projekt ma ułatwiać dotarcie do takich informacji o usługach, które są napisane prostym językiem. 
  • Projekt jest zarządzany przez KPRM w stałej współpracy z MAiC, MSW oraz MIR. Redaktorami poszczególnych części portalu są pracownicy resortów odpowiedzialnych merytorycznie za poszczególne karty. 
  • W pracach biorą również udział osoby odpowiedzialne za ePUAP. Kancelarii Premiera zależy na "osiąganiu synergii i współpracy obu serwisów".

Gdy pytałem o tę sprawę Kancelarię Premiera, zadałem również takie pytanie: "Czy Premier nie uważa, że lepiej byłoby wzmocnić istniejące projekty e-administracji, takie jak system ePUAP?". Na to pytanie mi nie odpowiedziano, a szkoda. Najwyraźniej "Brama Internetowa" ma być projektem odrębnym od ePUAP i być może uda się osiągnąć synergię. Dlaczego tak? Dlaczego nie stworzymy tej jednej "Bramy" po prostu na ePUAP? 

Mogę tylko zgadywać. Być może KPRM chce odróżnić miejsce do usług elektronicznych od miejsca opisującego wszystkie usługi, ale czy takie podejście jest naprawdę konieczne? A może KPRM chce mieć swój własny sukces informatyczny i dlatego musi stworzyć nowy serwis? Nie chcę zakładać słuszności tej drugiej teorii, ale... 

"Jedno miejsce" czy "kolejne miejsce"?

Zadawanie tego typu pytań ma moim zdaniem sens, bo w Polsce naprawdę mamy problem z nadmiernym pączkowaniem stron rządowych. Nawet Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie wie, ile jest tych stron i ile one kosztują, a mogą to być koszty liczone w miliardach złotych. Niektóre instytucje rządowe oprócz własnych stron "głównych" prowadzą strony "tematyczne", np. ministerstwo kultury prowadzi osobny serwis o prawie autorskim.

Sonda
Czy Brama Internetowa powinna być osobną stroną czy tylko cześcią ePUAP?
  • osobną stroną
  • częścią ePUAP
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Nie mam oczywiście wątpliwości co do tego, że istnieje zapotrzebowanie na jeden internetowy "punkt kontaktowy", w którym znalazłyby się przystępne informacje na temat załatwiania spraw urzędowych. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby powstała jedna rządowa platforma służąca ujednoliceniu stron rządowych, zebraniu ich jakby w jednym miejscu i nadaniu im jednej formy.

Niestety w obecnej chwili strony urzędów są bardzo niejednolite. Można wręcz odnieść wrażenie, że każda instytucja chce się przez swój serwis wyróżnić. Towarzyszą temu inwestycje w logotypy albo wydatki na promocje w serwisach społecznościowych. Oczywiście dziś każdy chce się wyróżnić, ale w przypadku instytucji publicznych powinniśmy oczekiwać ujednolicenia polityki informacyjnej. Pytanie brzmi, czy "Brama Internetowa" będzie "jednym miejscem" czy tylko "kolejnym z wielu miejsc"?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930