Bluetooth w zegarkach jeszcze w tym roku

20-04-2010, 15:29

Bluetooth niebawem zagości w zegarkach, pilotach i innych urządzeniach, które wymagają niskiego poboru energii. Tak wynika z informacji organizacji Bluetooth Special Interest Group, która ujawniła informację o specyfikacji Bluetooth v4.0.

Bluetooth v4.0 ma się pojawić na rynku pod koniec drugiego kwartału. Najważniejszą nowością w tej wersji będzie tryb niskiego poboru energii, który umożliwi ekspansję technologii Bluetooth na zegarki, piloty, urządzenia medyczne (np. glukometry) i właściwie wszystkie inne urządzenia o małych rozmiarach, napędzane bateriami "guzikowymi".

W przeszłości podejmowano już próby tworzenia np. zegarków z technologią Bluetooth, ale były to urządzenia ciężkie i niewygodne.

Według Bluetooth SIG nowa specyfikacja łączy w sobie trzy inne specyfikacje - klasyczną technologię Bluetooth, technologię o niskim poborze energii oraz technologię o dużej prędkości.

>>> Czytaj: Wi-Fi Direct, czyli zabójca Bluetooth już w przyszłym roku

Można sobie wyobrazić najróżniejsze scenariusze wykorzystania nowego rozwiązania. Zegarki sportowe mogą się dzięki technologii energooszczędnej łączyć czujnikami umieszczonymi na ciele, aby zbierać informacje przydatne do planowania treningu. Przy wykorzystaniu klasycznego Bluetooth można przesyłać te informacje pomiędzy komputerami lub telefonami.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że telefon w celu połączenia się z zegarkiem musi być wyposażony w układ obsługujący technologie o niskim poziomie energii. Telefony, w których zaimplementowano tylko klasyczne rozwiązania, nie będą kompatybilne z tymi małymi urządzeniami.

Zasięg Bluetooth v4.0 może być optymalizowany do potrzeb konkretnego zastosowania. Dziś większość urządzeń korzysta z zasięgu do 10 metrów, ale z nową specyfikacją będzie możliwe stosowanie zasięgu do 60 metrów.

Technologię Bluetooth v4.0 po raz pierwszy przedstawiono w grudniu 2009 roku. Była ona jedną z tych, w której pokładano duże nadzieje na zmianę rynku. Niestety dostarczenie rozwiązania opóźniało się. Nokia postanowiła nawet pracować nad własną technologią Wibree, ale ostatecznie owoce jej pracy zostały przekazane organizacji pracującej nad Bluetooth.

Ujęcie w specyfikacji technologii o niskim poziomie energii powinno być zakończone do 30 czerwca br. Pierwsze urządzenia korzystające z Bluetooth v4.0 mogą się pojawić pod koniec br. lub na początku 2011 r.

>>> Czytaj: Do kogo należy Bluetooth?


Źródło: Bluetooth SIG
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930