Blogi nie będą uznawane za prasę. Dlaczego to ważne?

19-03-2014, 14:34

Blogów i serwisów społecznościowych nie uważa się za prasę - mówi projekt prawa prasowego, nad którym pracuje Sejm. To ma ogromne znaczenie, może nawet szersze niż można sądzić.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jeśli dłużej czytacie Dziennik Internautów to z pewnością wiecie, że istotnym problemem w naszym kraju jest rejestracja prasy. W roku 2010 Sąd Najwyższy uznał, że prasa w internecie też musi być rejestrowana. Za brak rejestracji można odpowiedzieć. To oznacza, że wiele blogów i innych stron można teoretycznie uznać za prasę, a ich twórcy mogą odpowiedzieć za niezarejestrowanie ich.

Blogi to nie prasa - projekt w Sejmie

Projekt ustawy, który może to zmienić, wpłynął do Sejmu już w 2012 roku (zob. druk nr 459). Przeleżał sobie dwa lata, a tydzień temu odbyło się I czytanie w komisjach. Projekt ten zawiera pewne zapisy bardzo istotne dla internautów np.

Za prasę nie uważa się niezarejestrowanych przekazów niepodlegających procesom przygotowywania redakcyjnego w rozumieniu ust. 2 pkt 8, w szczególności: blogów, korespondencji elektronicznej, serwisów społecznościowych służących do wymiany treści tworzonej przez użytkowników, przekazów użytkowników prywatnych w celu udostępnienia lub wymiany informacji w ramach wspólnoty zainteresowań oraz stron internetowych użytkowników prywatnych

Wszystko wydaje się więc jasne - blogi to nie prasa, social media to nie prasa. Generalnie można uznać, że jeśli coś jest niezarejestrowane, to raczej nie jest prasa.

W uzasadnieniu projektu odnotowano istnienie tzw. "dziennikarstwa obywatelskiego:, które może być prasą. Wówczas trzeba jednak wypełnić kryterium zarejestrowania oraz "pewnej profesjonalizacji prowadzenia działalności".

Problem bardziej złożony

Czy to oznacza, że gniotący nas od dawna problem zostanie ostatecznie rozwiązany? Tak, ale mogą pojawić się nowe problemy.

Ciekawą opinię w tej sprawie przedstawił na Facebooku znany prawnik, Piotr Waglowski. jego opinia była komentarzem dla Gazety Prawnej, ale gazeta nie zacytowała jej krótki fragment. Waglowski zauważył, że "rozgrywka wokół 'rejestracji prasy' toczy się też w sferze ekonomicznej". Nowe przepisy mogą mieć bowiem wpływ na interpretację prawa autorskiego tj. dozwolonego użytku publicznego w prasie, radiu, telewizji i Internecie (art. 25 ustawy o prawie autorskim).

- Sprytne posunięcie zatem może polegać na tym, że proponując wąską definicję prasy w prawie prasowym ograniczy się też zakres możliwości korzystania z utworów w rozumieniu prawa autorskiego - stwierdza Waglowski. Warto przeczytać jego cały komentarz.

Sonda
Czy prasa powinna być rejestrowana?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Co jeszcze w projekcie?

Na koniec podkreślamy, że omawiana nowelizacja dotyczy wielu innych kwestii np. precyzuje przepisy dotyczące autoryzacji, aktualizuje definicję dziennikarza itd. W dyskusji na ten temat może się pojawić kilka ciekawych wątków i trzeba to mieć na uwadze.

Poniżej kopia projektu z uzasadnieniem.

459 by di24plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.