Błędna diagnoza lekarska? Powód: luki w zabezpieczeniach IoT

07-09-2018, 15:56

Według badań przeprowadzonych przez zespół badawczy McAfee's Advanced Threat Research, medyczne urządzenia diagnostyczne, wykorzystujące technologię IoT, mogą stanowić potencjalny cel ataku cyberprzestępców. Dlaczego? Wiele z nich posiada luki w zabezpieczeniach.

Luki w zabezpieczeniach urządzeń diagnostycznych mogą umożliwiać przestępcom zmianę odczytów w czasie rzeczywistym m.in. w trakcie monitoringu stanu zdrowia pacjenta, a nawet 5-sekundowy zmieniony odczyt może wymusić na lekarzu podjęcie, zalecanej w danym momencie, decyzji klinicznej, której skutki mogą być opłakane.

Dr Shaun Nordeck, ekspert medyczny zespołu McAfee's Advanced Threat Research, tłumaczy, że jeśli taka decyzja okaże się nieprawidłowa, konsekwencje mogą być bardzo groźne dla pacjenta. Przykładowo zmiana rytmu serca  poskutkuje zapisaniem leków na nadciśnienie, co może negatywnie odbić się na jego zdrowiu.

Wyniki badań wykazały, że cyberprzestępcy nie tylko mogą fałszować wyniki podłączonych do sieci urządzeń medycznych, ale także podłączać do niej własne wirtualne urządzenia, fałszujące dane medyczne.  

Jak tłumaczy Stanisław Bochnak, strateg i doradca w VMware Polska, dane firm analitycznych wskazują wyraźnie, że urządzeń IoT w środowiskach firmowych będzie przybywać. Dużym wyzwaniem stanie się więc zapewnienie bezpieczeństwa tego rozwijającego się ekosystemu, bo rozwiązania rzadko pochodzą od tych samych dostawców. To utrudnia nie tylko zarządzanie nimi, ale także analizowanie wszelkich luk, które mogą wykorzystać cyberprzestępcy.

Mimo tych zagrożeń, technologie IoT to ogromna szansa na rewolucję w medycynie. Umożliwiają one monitorowanie stanu zdrowia pacjentów przez 24 godziny na dobę, zindywidualizowanie leczenia, automatyczne dozowanie lekarstw, a także mobilny telemonitoring urządzeń takich jak kardiostymulatory. Według Deloitte, technologie cyfrowe zrewolucjonizują sektor opieki medycznej już do 2022 roku. Jednak wdrażanie innowacji, np. IoT, to także ogromne wyzwanie pod kątem bezpieczeństwa.

Źródło: inPlus Media


Następny artykuł » zamknij

Router idealny dla gamera

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930