Biurko regulowane - jak wybrać?

18-10-2021, 12:33

Wybór komfortowego biurka, które zapewni wygodę pracy lub nauki przez wiele godzin wcale nie jest łatwy. Wraz z biurkiem tworzą miejsce, które stanowi o efektywności naszych działań. Warto więc zadbać, aby ten mebel był dopasowany przede wszystkim do naszych predyspozycji i warunków fizycznych. Innowacyjne biurko to takie, które stwarza nam idealną przestrzeń do pracy. Popularność zyskują biurka regulowane z automatyczną bądź ręczną regulacją wysokości. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Czym kierować się przy ich zakupie?

Coraz bardziej zwiększające się potrzeby klientów doprowadziło do powstania wiele nowych odsłon biurek. Producenci muszą zmierzyć się z oczekiwaniami pracowników biurowych, a także tych, którzy pracują zdalnie w domach. Współczesne biurka posiadają regulowaną wysokość blatu, posiadają dodatkowe osłony, a także różnorakie kształty i wielkości. Dużym zainteresowaniem cieszy się szczególnie jeden rodzaj tego typu asortymentu. Mowa tutaj o takim meblu jak biurko podnoszone do pracy na stojąco i pracy siedzącej. Ciągle rośnie świadomość na temat ergonomii pracy i zagrożeń wynikających z długofalowej, niewłaściwej pozycji na stanowisku pracy, czego efektem jest powstawanie coraz to nowszych przedmiotów, które pomagają nam zachować zdrowie.

Czym jest ergonomia pracy?

Zaraz obok efektywności naszej pracy, ważnym czynnikiem jest także jej ergonomia. Nawet najlepiej wykonywane obowiązki nie będą długofalowe, jeżeli nasza pozycja przed biurkiem jest niewłaściwa. Złe położenie naszego ciała podczas wielogodzinnej pracy może doprowadzić do groźnych konsekwencji. Począwszy od bólów pleców, stawów i innych partii ciała, po poważne urazy i dysfunkcje.

Naukowcy twierdzą, że praca biurowa powinna przebiegać w trybie 1h/10 minut. Chodzi o to, aby pracować przez ok. godzinę i robić 10-minutową przerwę na lekkie rozciąganie, spacer, czy przebywanie w pozycji stojącej. Nie zawsze jednak chcemy odciągać się od pracy nawet na 10 minut. Rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się biurko regulowane. Aby je wybrać, należy kierować się nie tylko takimi prozaicznymi cechami jak kolor blatu.

Biurko z regulowaną wysokością blatu – dlaczego warto? 

Jeżeli projektujemy biurową przestrzeń, to warto postawić na uniwersalność. Takie miejsce powinno być przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb, aby zmaksymalizować komfort pracy. Nie należy aranżować miejsca pracy, które zawiera możliwość wykonywania obowiązków w jednej pozycji. W tym celu stosuje się biurka z regulowaną wysokością, które umożliwiają siedzenie w pozycji wyprostowanej, a także pobudzenie krążenia podczas pracy stojącej.

Biurko regulowane – jak wybrać?

Biurko z regulowanym blatem sprawdzi się nie tylko po to, aby możliwa była naprzemienna praca na stojąco i siedząco. To także świetny pomysł, jeżeli na danym stanowisku swoją pracę wykonują osoby o różnych wzroście. Jest to również doskonała propozycja dla domów, gdzie przy jednym biurku lekcje odrabiają dzieci w różnym wieku.

Biurka z regulowanym blatem są wygodne i ergonomiczne, a ich szeroki wybór na rynku sprawia, że można dopasować jego design i kształt do poszczególnych pomieszczeń. Niektóre modele posiadają regulację automatyczną, gdzie po naciśnięciu przycisku blat zmienia swoje położenie, a pozostałe manualną, gdzie wysokość blatu zmienia się za pomocą np. pokrętła.

Niektóre modele biurek z regulacją posiadają także możliwość pochylenia blatu, co będzie przydatne np. podczas nauki, lub rysowania.

Należy pamiętać, że nie wszystkie biurka posiadają regulację, która daje szansę pracy na stojąco. Ponadto niektóre warianty pozwalają na regulację punktową, inne na płynną. Przed wyborem właściwego biurka należy zwracać uwagę nie tylko na ważny czynnik, jakim jest regulacja wysokości.

Regulowana wysokość blatu, design – na co zwrócić uwagę przy wyborze biurka?

Elektryczne biurka to meble o dość szerokiej specyfikacji. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim jest to materiał, z którego wykonany jest blat. Surowce jak naturalne drewno to zawsze najlepszy, lecz zazwyczaj najdroższe rozwiązanie. Na rynku dostępne są także wytrzymałe zamienniki, którymi z pewnością także warto się zainteresować.

Głębokość blatu

Oprócz tego ważnym aspektem jest głębokość blatu. Za minimalną wartość przyjmuje się 72,2 cm. Jest ona uniwersalna i optymalna dla większości osób. Mała głębokość biurka może spowodować bliskość monitora, co wpłynie na wydajność widzenia.

Szerokość biurka

Aby zakup biurka nie generował dodatkowych kosztów, warto skupić się na jego odpowiedniej szerokości. Musi być na tyle duży, aby jego powierzchnia stwarzała optymalną powierzchnię pracy. Zakup takiego mebla to inwestycja na wiele lat, warto więc wybrać opcję, które dopasowana jest do potrzeb i nawyków pracownika. Szerokość blatu nie powinna być mniejsza niż 120 cm.

Mechanizmy regulacji

Jeżeli zależy nam na wygodzie to dobrym rozwiązaniem, są stoły wyposażone w opcję regulacji automatycznej. Zazwyczaj także posiadają system antykolizyjny, który chroni nogi użytkowników przed naciskiem blatu. Regulacje ręczne zazwyczaj wymagają wiele wysiłku i cierpliwości, aby zmienić np. pracę siedzącą przy biurku na opcję na stojąco.

Prędkość regulacji

Większość automatycznych biurek to produkt, który szybko dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika, np. dziecka. Wyjątkiem są ręcznie regulowane produkty.

Udźwig

Wybierając biurko z regulacją blatu, zwróćmy uwagę na jego nośność. Im większa wartość, tym gwarancja większej wytrzymałości i stabilności.

Wygląd

Ostatnią kwestią, na którą warto zwracać uwagę, jest oczywiście sam design biurka. Musi ono pasować do pozostałych mebli i narzędzi biurowych. Poza funkcjonalnością oraz zapewnieniem ergonomii biurko z regulacją powinno także odpowiadać pod względem estetyki. Aktualnie jednak na rynku występuje mnóstwo modeli takich mebli, więc dopasowanie do wystroju nie stanowi problemu.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag nolstag nolhtag biurko regulowane

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.