Białoruś: KGB znów w akcji, aresztowało moderatorów opozycyjnych grup dyskusyjnych

05-09-2012, 14:39

Nie obyło się bez rewizji, konfiskaty komputerów i zastraszania zatrzymanych. Służbom specjalnym zależało na zdobyciu danych dostępowych do kilku grup dyskusyjnych założonych w rosyjskojęzycznym odpowiedniku Facebooka, który nosi nazwę VKontakte. Celem było całkowite ich usunięcie z sieci.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Aresztowano co najmniej pięciu moderatorów grup „Zanudził nas ten Łukaszenka”, „Lapis Trubetskoj - bezpłatny koncert w Mińsku” i „Tylko Sz.O.S!” (skrót od „żeby on zdechł”, który dotyczy Aleksandra Łukaszenki). Udzielało się w nich ponad 80 tysięcy Białorusinów. O zaistniałej sytuacji informuje Andrzej Poczobut, korespondent „Gazety Wyborczej” i działacz Związku Polaków na Białorusi, któremu - nawiasem mówiąc - władze w Mińsku przypisują zniesławienie prezydenta, za co grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Pierwsza i trzecia z wymienionych grup zostały już skasowane, przetrwała tylko druga. Dla zainteresowanych wyjaśniamy, że Lapis Trubetskoj to białoruski zespół rockowy, który rok temu trafił na czarną listę - przestał pojawiać się w radiu, odwołano wszystkie jego koncerty itp. - po tym, jak lider zespołu ostro skrytykował Łukaszenkę. Grupa dyskusyjna założona przez użytkowników VKontakte domaga się, by Lapis Trubetskoj wystąpił w stolicy. Na końcu tego tekstu zamieszczamy jedną z jego ostatnich piosenek opartą na wierszu Janki Kupały pt. „Nie być bydłem” (biał. «Не быць скотам»).

Czytaj także: Bahrajn i Białoruś dodane do listy wrogów internetu

Sonda
Czy social media mogą odegrać kluczową rolę w organizacji protestów na Białorusi?
  • Tak
  • Nie
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Akcja służb specjalnych zbiegła się z początkiem kampanii przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się na Białorusi 23 września. Represje świadczą o tym, że władza widzi potęgę internetu, który może zmobilizować Białorusinów - komentuje politolog Aleś Lahviniec z Europejskiego Uniwersytetu Humanitarnego. O tym, że media społecznościowe mogą przyczynić się do zmobilizowania opozycjonistów, przekonały się w ubiegłym roku m.in. władze Tunezji i Egiptu (zob. Rewolucja w Tunezji. Historia w social media. #sidibouzid oraz Tweets from Tahrir, czyli egipska rewolucja widziana z Twittera).

Pogląd, że rewolucje w świecie arabskim nie byłyby możliwe, gdyby nie social media, ma wielu zwolenników, choć socjologowie negują decydującą rolę internetu w organizacji rzeczywistych protestów. Aleksandr Łukaszenka najwyraźniej woli jednak dmuchać na zimne, stąd zawzięte tępienie opozycyjnych grup dyskusyjnych. W ubiegłym roku zresztą - z inicjatywy grupy „Rewolucja przez socjalną sieć” - w wielu białoruskich miastach tysiące ludzi wyszło na ulice, by zaprotestować przeciw polityce Łukaszenki.

Czytaj także: Za publikację zdjęć pluszowych misiów białoruskiemu studentowi grozi 7 lat więzienia

Na zakończenie warto przypomnieć o niedawnym aresztowaniu Antona Surapina, 20-letniego studenta dziennikarstwa, który jako pierwszy opublikował w internecie zdjęcia pluszowych misiów zrzuconych przez szwedzką awionetkę nad Iwieńcem. Surapin został na razie zwolniony, nadal grozi mu jednak siedem lat więzienia za rzekomą pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy. Białoruskie KGB chętnie przesłuchałoby w tej sprawie także Szwedów, ale oni nie kwapią się z ponownym przyjazdem do Mińska.

Czytaj także: Łukaszenka lepszy od Putina? Zwolnił studenta, który opublikował zdjęcia pluszakówSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.