Bezpieczeństwo pracy, komfort i efektywność pracowników

29-03-2017, 14:31

Wysoka efektywność pracowników to marzenie każdego pracodawcy. Składa się na nią zaangażowanie w wykonywane obowiązki, stosunek do pracy oraz osoby pracodawcy i wiele innych istotnych czynników, takich jak chociażby poczucie komfortu i zadowolenie z warunków pracy. To dzięki nim pracownicy osiągają zawodowe sukcesy, współtworząc sukces firmy i wpływając na jej rozwój. Pracownik efektywnie wykonujący powierzone zadania to pracownik zadowolony z warunków, które zostały mu zapewnione. Trudno wymagać satysfakcji z wypełnianych obowiązków, jeśli dana firma nie spełnia przynajmniej podstawowych standardów zatrudnienia.

biuro w domu - nonameoffice.pl

Poza tymi najważniejszymi, takimi jak wynagrodzenie oraz premiowanie dodatkowych starań i osiągnięć pracowników, ważne są także wszelkiego rodzaju narzędzia ułatwiające wywiązywanie się z codziennych zadań, które pozostają do ich dyspozycji zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami. To one w dużej mierze wpływają na komfort odczuwany w miejscu pracy i przekładają się bezpośrednio na poczucie zadowolenia ze swojego życia zawodowego.

Komfortowe warunki pracy – dlaczego są takie ważne?

Komfort w miejscu pracy jest dla każdego pracownika niezwykle istotny. Dzięki niemu może on bardziej angażować się w wykonywane obowiązki, bez niepotrzebnego rozpraszania swojej uwagi czynnikami, które zamiast ułatwiać pracę, niepotrzebnie ją utrudniają. Poczucie komfortu dla każdego oznacza coś innego i ściśle wiąże się rodzajem wykonywanych zadań. Dla osób spędzających wiele godzin przed komputerem będzie to zapewne możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu, podczas gdy dla innych komfortem może okazać się na przykład nienormowany czas pracy.

Zadaniem pracodawcy, który chce stworzyć zatrudnianym przez siebie osobom komfortowe warunki, pozostaje dogłębne zapoznanie się z zakresem i rodzajem obowiązków poszczególnych pracowników i ich indywidualnymi potrzebami w tym zakresie. Czasami są to bardzo drobne wymagania, których spełnienie nie sprawia właścicielowi wiele trudności, jak choćby przesunięcie godzin pełnienia obowiązków oraz dostosowanie ich do sytuacji życiowej pracownika. Warto jednak pamiętać, że nawet tak pozornie mało istotne czynniki dla osób zatrudnionych odgrywają ważną rolę i wpływają na ich pozytywne nastawienie do pracy, które przekłada się na jej efektywność i wzmacnia zaangażowanie w jej wykonywanie.

Jak zapewnić komfort w miejscu pracy?

Jak już wspomniano, odczucie komfortu jest bardzo subiektywne i wiąże się z indywidualnymi oczekiwaniami pracowników w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że nie ma wspólnych metod, których zastosowanie poprawiałoby warunki pracy w różnych sektorach działalności. Jedną z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa, będącego jednym z najważniejszych czynników wpływających na odczucie zadowolenia z wykonywanych obowiązków. Za zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy oczywiście odpowiada pracodawca. Zasady i normy, które musi w tym względzie spełnić, podlegają regulacjom prawnym, a ich nieprzestrzeganie wiąże się z konsekwencjami karnymi. Jednak dobry i odpowiedzialny pracodawca, poza wywiązywaniem się z zasad narzuconych odgórnie, samodzielnie poszukuje metod, które pomogłyby zwiększyć zakres odczuwanego przez pracowników poczucia bezpieczeństwa.

Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, których działalność wykracza poza granice kraju, na przykład firm transportowych. Dla kierowcy często wyruszającego w bardzo odległe trasy, znajdującego się na terenie obcego kraju, owo poczucie bezpieczeństwa umożliwia należyte wywiązywanie się z powierzonych obowiązków, bez niepotrzebnych trosk i niepokoju dotyczącego chociażby służbowych transakcji. Z pewnością warto więc korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mogłoby zminimalizować ryzyko z nimi związane.

Jednym z nich są karty paliwowe euroShell Card, umożliwiające dokonywanie bezgotówkowych transakcji z uwzględnieniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Zastosowanie tak prostych, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań, pozwala poprawić jakość warunków pracy zatrudnionych osób i tym samym wzmocnić ich efektywność bez ponoszenia dużych kosztów.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

fot. Executiumfot. Altumcodefot. Cottonbro


RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: