Będzie pozew zbiorowy przeciwko Apple i AT&T

13-07-2010, 06:57

Sąd zgodził się połączyć niektóre indywidualne pozwy wniesione przeciwko obu firmom w okresie ostatnich trzech lat w jeden pozew zbiorowy.

W połowie zeszłego tygodnia zapadło w Stanach Zjednoczonych ważne rozstrzygnięcie dotyczące firm Apple oraz AT&T. Sąd w Kalifornii uznał, że części indywidualnych pozwów, jakie wpłynęły od czerwca 2007 roku przeciwko obu firmom, mogą zostać połączone w jeden pozew zbiorowy - informuje agencja AP. Chodzi w szczególności o zarzuty na podstawie prawa antymonopolowego.

>> Czytaj także: Apple wielokrotnie pozwana za iPhone'a 4 

Aby kupić iPhone'a w USA, konieczne jest podpisanie umowy z operatorem AT&T będącym wyłącznym jego dostawcą wśród telekomów za Oceanem. Powodzi utrzymują, że rzekomo dwuletni kontrakt wiąże ich de facto na okres pięciu lat. Oskarżają oni także obie firmy o sekretne zawarcie porozumienia, którego warunków opinia publiczna nie poznała.

Co więcej, Apple miała blokować możliwość korzystania z usług innych operatorów telekomunikacyjnych. Użytkownicy nie mają także swobody w wyborze aplikacji, z których chcieliby korzystać na kupionych urządzeniach. Firma bowiem dokładnie sprawdza każdy program, zanim zostanie umieszczony w App Store. Korzystanie z innych jest oczywiście możliwe, jednak trzeba by w tym celu złamać fabryczne zabezpieczenia iPhone'a (dokonać tzw. jailbreaka), co oznaczałoby utratę gwarancji.

>> Czytaj także: Konsumenci pozwali Apple za złe połączenia w iPhone 4 

W pozwie powodzi (tylko osoby, które podpisały umowy z AT&T na dwa lata) domagać się będą zakazania firmie z Cupertino sprzedaży zablokowanych iPhone'ów, umożliwienia pobierania dowolnych aplikacji bez utraty gwarancji, a także pokrycia wszelkich kosztów prawnych oraz samego procesu.


Źródło: Associated Press
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag pozwytag iPhonetag AT&Ttag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031