Baza fotoradarów naciąga na SMS-y, czyli "Cypryjczycy" znów atakują

06-07-2012, 10:04

W sieci pojawił się serwis rzekomo umożliwiający sprawdzenie, czy fotoradar zrobił zdjęcie Twojego samochodu. Tak naprawdę chodzi o naciąganie na SMS-y o podwyższonej opłacie. Usługę świadczy firma z Cypru, dzięki czemu polskie prawo dotyczące usług Premium Rate nie ma zastosowania.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W połowie ubiegłego miesiąca Dziennik Internautów pisał o tym, że pomimo nowych przepisów Prawa telekomunikacyjnego w Polsce nadal możliwe jest naciąganie na Premium SMS-y z wprowadzaniem w błąd co do ceny usługi. Po prostu wystarczy, że robi to firma zarejestrowana za granicą, np. na Cyprze.

Czytaj: Naciąganie na Premium SMS możliwe pomimo zmiany prawa

Pesymistycznie przewidywaliśmy, że teraz nastąpi wysyp "Cypryjczyków", którzy będą oszukiwać Polaków. Chyba mieliśmy rację. Dobrym przykładem kolejnych naciągaczy tego typu jest strona e-wykroczenia.pl, o której doniósł nam Czytelnik. Strona wygląda tak:

zrzut z erkanu

Rzekomo oferuje ona sprawdzanie, czy nasze auto zostało sfotografowane przez fotoradar na terenie kraju. Dostawca usługi śmie również twierdzić, że wie, jakie przewinienie mogło zostać utrwalone na zdjęciu fotoradaru.

Jeśli klikniemy w ten wielki niebieski przycisk Przejdź do wyszukiwania, automatycznie zaakceptujemy regulamin. Link do tego regulaminu znajdziemy na dole, po lewej stronie (jest słabo widoczny). W regulaminie jest mowa o tym, że usługę świadczy firma zarejestrowana w Nikozji. Jest też informacja o pełnej cenie usługi (61,50 zł) oraz o tym, że dane prezentowane przez serwis mają charakter rozrywkowy i nie są prawdziwe. Bezczelne prawda?

Jeśli przejdziemy do wyszukiwania, będziemy mogli wpisać numer rejestracyjny swojego auta. Szczerze powiedziawszy, możemy tam wpisać cokolwiek, a i tak się okaże, że w bazie figurują jakieś wykroczenia dla tego numeru. Kiedy wybierzemy jedno z wyszukanych "wykroczeń", naszym oczom ukaże się taka oto zachęta do wysłania SMS-a.

zrzut z ekranu

Może się wydawać, że informacja o cenie SMS-a jest uczciwa. Problem w tym, że nie jest to informacja o pełnej cenie usługi. Zresztą ta usługa i tak niczego nam nie daje. Przypomnijmy - dane prezentowane przez serwis mają służyć rozrywce. Ostatecznie użytkownik może otrzymać jakąś niepewną mapę fotoradarów. 

Sonda
Czytasz regulaminy e-usług, z których korzystasz?
  • tak
  • sporadycznie
  • nie
wyniki  komentarze

Czy z tymi oszustami da się coś zrobić? Obecne Prawo telekomunikacyjne, mimo nowych zapisów dotyczących Premium Rate, jest niewystarczające. Po prostu można powtórzyć znaną wszystkim mantrę - uważajcie, czytajcie regulaminy, zastanówcie się dwa razy zanim wyślecie SMS-a na numer wskazujący na podwyższoną opłatę.

Przypominamy, że prawdziwą cenę Premium SMS-a można odczytać z numeru. Więcej na ten temat w tekście pt. Jak nie dać się oszukać na Premium SMS (wideo).

Czytaj: Kolejne kary za SMS-owe loterieSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.