Kolejny kraj wpuści automatyczne samochody na swoje drogi publiczne. Będzie to Wielka Brytania, która po prostu nie chce pozostawać w tyle.
Za ojczyznę automatycznych samochodów można chyba uznać Stany Zjednoczone, gdzie od dawna myśli się o prawnym uregulowaniu korzystania z takich aut. Kalifornia, Nevada i Floryda zgodziły się już na prowadzenie testów. Ponadto Nissan testował zautomatyzowane auta w Japonii, a szwedzkie miasto Göteborg chce pozwolić firmie Volvo na takie testy.
W tej sytuacji Wielka Brytania nie chce czekać. Brytyjski minister biznesu Vince Cable ogłosił, że już w styczniu przyszłego roku automatyczne samochody będą mogły wyjechać na drogi publiczne w UK.
Jak podaje BBC, miasta zainteresowane udziałem w testach mogą zgłaszać swoje kandydatury do października. Testy mogą trwać od 18 do 36 miesięcy. Oczywiście dodatkowo politycy muszą przejrzeć zasady ruchu drogowego i zdecydować, jak dostosować je do aut kierowanych przez automat (zob. UK to allow driverless cars on public roads in January).
Wielu osobom automatyczne samochody kojarzą się z technologiami Google. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie pojazdy opracowywane są równolegle w wielu miejscach na świecie. Tworzone są rozwiązania o różnym poziomie autonomiczności, np. mała firma Cruise rozwija technologię do montowania w "zwykłych" autach, która dodaje do nich funkcję prostego autopilota.
Brytyjczycy chcą pozwolić na testy automatycznych aut, aby ułatwić rozwój technologii powstałych w UK. Uniwersytet Oksfordzki jest jedną z instytucji, która interesuje się robotycznymi autami. Z tego, co mówił Vince Cable, wynika, że Brytyjczycy myślą nie tylko o automatycznym przyśpieszaniu, hamowaniu i sterowaniu. Są też projekty bardziej ambitne przewidujące wykorzystanie technologii satelitarnych w celu komunikowania się aut między sobą.
Możemy się chyba spodziewać, że w przyszłości technologie autonomicznych pojazdów będą uzupełnione o tzw. komunikację V2V. Rozwiązania V2V były już testowane w USA, choć nie wykorzystywały satelitów i nie były połączone z autonomią pojazdów.
Właściwie nikt już nie wątpi, że autonomiczne auta to przyszłość. Wątpliwości dotyczą raczej tego, w jakim stopniu pojazdy powinny być samodzielne. Czy można całkowicie rezygnować z umieszczania kierownicy w samochodzie? Jak rozwiązać kwestię odpowiedzialności za wypadki? Co się stanie, jeśli państwa stracą przychody z mandatów?
Pojawiają się nawet obawy o to, że automatyczne samochody będą śmiercionośną bronią.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Jest społeczny konflikt o prawa autorskie. Zobacz grafikę, która go opisuje
|
|
|
|
|
|