Ataki DDoS za pośrednictwem platformy WordPress — teraz z szyfrowaniem

Piotr Kupczyk 29-11-2016, 13:17

Ataki wykorzystujące szyfrowanie są niezwykle skuteczne z uwagi na fakt, że trudno je zidentyfikować w ogólnej fali nieszkodliwych żądań. Niestety eksperci od cyberbezpieczeństwa odnotowali w III kwartale 2016 r. coraz większą liczbę tego typu działań - informuje Kaspersky Lab.

Ataki WordPress Pingback są przeprowadzane od 2014 roku. Należą do klasy ataków polegających na sztucznym potęgowaniu ruchu, gdy zasób ofiary jest atakowany za pośrednictwem serwerów osób trzecich poprzez wykorzystanie luk w ich zabezpieczeniach. W przypadku WordPress Pingback funkcję podatnego na ataki serwera pełnią strony stworzone przy użyciu systemu WordPress (zwykle blogi) z włączoną funkcją Pingback. Celem tej funkcji jest automatyczne wysyłanie powiadomień do autorów odnośnie wszelkiej aktywności związanej z treściami, które publikują. Cyberprzestępcy wysyłają do takich stron specjalnie utworzone żądanie HTTP z fałszywym adresem zwrotnym — adresem ofiary, która w efekcie otrzymuje wszystkie komunikaty sieciowe.

To oznacza, że można zorganizować potężny atak bez użycia sieci zainfekowanych komputerów (tzw. botnetu) — stosunkowo łatwo i niedrogo. Jednak żądanie HTTP wysyłane w ramach zwiększenia ruchu posiada specyficzny nagłówek, który może zostać łatwo wykryty, a sam atak — szybko powstrzymany.

Atak zaobserwowany niedawno przez ekspertów z Kaspersky Lab, chociaż wykorzystywał tę samą metodę, różnił się od „klasycznego" ataku WordPress Pingback tym, że został przeprowadzony przy pomocy protokołu HTTPS zamiast HTTP. Umożliwia to przesyłanie spreparowanych żądań w postaci zaszyfrowanej, co znacznie utrudnia identyfikację ataku.

 

Zobacz także:

WordPress. 50 genialnych wtyczek. Kurs video

Sekretem WordPressa jest rozbudowany system wtyczek, dzięki którym możliwości tej platformy są w zasadzie nieograniczone. Prawdopodobnie społeczność WordPressa wypuściła już wtyczkę, która rozwiązuje Twój problem. Kurs wprowadzi Cię w tajniki CMS WordPress i pomoże rozbudować każdą witrynę w indywidualny sposób.*

„Wykorzystywanie szyfrowania utrudnia wykrycie ataku i zabezpieczenie się przed nim, ponieważ wymaga, aby w ramach deszyfrowania ruchu wykonywana była analiza w celu sprawdzenia, czy jest on prawdziwy, czy sfałszowany” — wyjaśnia Aleksander Kalimonenko, ekspert z zespołu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky Lab. „Jednocześnie taki atak powoduje większe obciążenie sprzętu atakowanego zasobu, ponieważ ustanowienie zaszyfrowanego połączenia jest bardziej wymagające".

 

Autor: Piotr Kupczyk, Kaspersky Lab

 

*  Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WordPresstag trendytag Kaspersky Labtag HTTPStag DDoStag ataki
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy