Asystent Google pomaga diabetykom

09-04-2019, 23:32

W Polsce uruchomiono aplikację zdrowotną sterowaną głosem, a kierowaną do cukrzyków. Od dziś mogą zapytać Asystenta Google o indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny, wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe bez użycia klawiatury. Wszystko po to, by ułatwić im codzienną walkę z chorobą.

Od początku roku z asystentem Google można porozmawiać w języku polskim. Głosowe sterowanie funkcjami i wyszukiwanie informacji miało ułatwić korzystanie ze smartfonów i innych inteligentnych urządzeń, ale również całkowicie zmienić sposób, w jaki z nich korzystamy. I tka się dzieje.

W Polsce powstała pierwsza aplikacja głosowa dla diabetyków oparta o Asystenta Google. Jak do tego doszło? Twórcy portalu Cukrzyca.pl, zauważyli, że pilnowanie diety sprawia najwięcej trudności w codziennym życiu z cukrzycą. Liczne ograniczenia żywieniowe oraz potrzeba samokontroli to jeden aspekt. Drugi to konieczność liczenia kalorii, sprawdzanie indeksu glikemicznego produktów oraz obliczanie wymienników węglowodanowych. Wszystko razem może zniechęcać do zadbania o zdrową dietę.

Eksperci portalu Cukrzyca.pl zaznaczają, że dieta ma kluczowe znaczenie w leczeniu cukrzycy. Są tego świadomi również sami zainteresowani. Sama wiedza to jednak często za mało, aby zacząć przestrzegać diety. Możliwość prostego zapytania swojego telefonu o indeks, ładunek glikemiczny czy wymiennik węglowodanowy, zamiast wyszukiwania tych informacji w internetowych czy drukowanych tabelach, może przyczynić się do zmiany nastawienia chorego.

Korzystanie z aplikacji dla diabetyków jest bardzo proste. Wystarczy uruchomić na swoim telefonie Asystenta Google w języku polskim i powiedzieć do niego: “Ok, Google. Porozmawiaj z Cukrzyca.pl”.  Dietetycy portalu przygotowali zagadnienia, które są najbardziej przydatne w diecie diabetyka. O nie wszystkie możemy zapytać Asystenta. Pytając go “Co potrafisz?”, dowiemy się, że poda on nam indeks i ładunek glikemiczny składników, podpowie wartość wymiennika węglowodanowego oraz białkowo-tłuszczowego.

Z aplikacji mogą również korzystać osoby z powikłaniami od cukrzycy, np. pogarszającym się wzrokiem, oraz insulinooporni. Tak naprawdę wszyscy, dla których takie parametry jak indeks glikemiczny, wymienniki węglowodanowe i inne odgrywają w diecie ważną rolę.

Źródło: Cukrzyca.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031