AsTeRICS: Wsparcie dla niepełnosprawnych jako open source

25-04-2012, 10:53

AsTeRICS to oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które umożliwia np. sterowanie kursorem myszy za pomocą kamery internetowej, ale nie tylko to. Oprogramowanie jest bardzo elastyczne, a ponadto udostępniono je jako open source, co wpływa korzystnie na dostępność i możliwość ulepszania AsTeRICSa w przyszłości.

AsTeRICS to skrót od Assistive Technology Rapid Integration and Construction Set. Rozwiązanie nie tylko ułatwia osobom niepełnosprawnym korzystanie z komputera, ale też uwzględnia potrzebę ciągłego dostosowywania go do potrzeb użytkownika, które mogą być zróżnicowane i mogą zmieniać się z czasem.

AsTeRICS może umożliwić np. sterowanie kursorem myszy za pomocą ruchów głowy, przy użyciu kamery internetowej. Można też użyć dowolnego sensora (np. czujnika ssania lub akcelerometru) do symulowania kliknięcia myszą. Technologia może służyć do sterowania otoczeniem domowym przy użyciu pilota na podczerwień lub poprzez specjalizowane systemy sterowania inteligentnym domem. Przy użyciu alternatywnych sensorów można udostępnić Playstation osobom niepełnosprawnym.

Czytaj: Narzędzia od firmy Google wygodniejsze dla niewidomych

Z AsTeRICSA najlepiej korzystać za pomocą modułów sprzętowych, które będą dostępne do nabycia pod koniec roku 2012. Niezależnie od tego oprogramowanie jest dostępne do pobrania dla użytkowników komputerów z Windowsem (XP, Vista lub Windows7). Udostępniono je na zasadach open source, tak więc każdy chętny programista będzie mógł je ulepszyć.

Nad projektem pracowali przez ponad 2 lata eksperci z kilku krajów europejskich. Unia Europejska dołożyła do AsTeRICSa  ponad 2,6 mln euro, przy ogólnym budżecie przekraczającym 3,3 mln euro. Wśród partnerów projektu znalazła się polska firma Harpo sp. z o.o.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.asterics.eu. Również na tej stronie udostępniane będą aktualizacje oprogramowania Open Source AsTeRICS.

Czytaj: Komercyjne strony dla niewidomych - apel Widzialnych


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031