Większość sklepów internetowych dyskryminuje dużą liczbę niewidomych internautów - wynika z badań Fundacji Widzialni. Szkodzi to także interesom tych sklepów. W związku z wynikami badań Fundacja zaapelowała do operatorów komercyjnych stron WWW o uwzględnianie potrzeb niepełnosprawnych.
reklama
Fundacja Widzialni przeprowadziła badanie dostępności pięciu najpopularniejszych sklepów internetowych (w tym Allegro.pl). Wyniki badań są przygnębiające - żaden z serwisów nie spełnia choćby podstawowych standardów dostępności. Wszystkie są najeżone barierami i uniemożliwiają równoprawne korzystanie z ich oferty osobom niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.
Fundacja chce zwrócić uwagę opinii publicznej oraz osobom zarządzającym serwisami komercyjnymi na fakt dyskryminacji użytkowników niepełnosprawnych. Wystosowała apel - list otwarty do właścicieli sklepów internetowych. Ma on być wyraźnym sygnałem dla sektora komercyjnego mówiącym, że zmiany zmierzające ku dostosowaniu serwisów do standardów dostępności są nie tylko bardzo oczekiwane, ale i konieczne.
Poniżej zamieszczamy pełną treść apelu.
* * *
Szanowni Państwo,
zwracamy się z apelem do sektora komercyjnego w Polsce o podjęcie wysiłków dostosowania swoich serwisów internetowych dla użytkowników niepełnosprawnych i zagrożonych zjawiskiem wykluczenia cyfrowego. Apelujemy o równoprawne traktowanie wszystkich internautów bez względu na ich stan zdrowia, wiek czy status społeczny.
Serwis spełniający standardy e-dostępności nie traci na atrakcyjności wizualnej, a jednocześnie znacząco poszerza grupę swoich klientów. E-dostępność to nie tylko znakomita praktyka wpisująca się w trend społecznie odpowiedzialnego biznesu, to także dla firmy wymierne korzyści zarówno wizerunkowe, jak i komercyjne, pozwalające m.in. na zwiększenie zasięgu przez poprawne działanie WWW w większości przeglądarek, także mniej popularnych, w przeglądarkach w telefonach komórkowych, przy wolnym łączu, mobilnym internecie oraz wyższa pozycja w wyszukiwarkach internetowych i obniżenie kosztów hostingowych.
Procesy legislacyjne w Unii Europejskiej i na poziomie kraju wskazują, że e-dostępność stron WWW będzie sankcjonowana prawnie, dlatego już dziś warto przygotować się do zmian. Od 2006 roku temat jest żywo dyskutowany w Unii Europejskiej, instytucje unijne w inicjatywie i2010 oraz Europejskiej Agendzie Cyfrowej stawiają cezurę roku 2015 na dostosowanie stron istotnych z punktu widzenia interesu publicznego. Od 2010 roku polskie prawo narzuca ten obowiązek administracji publicznej. Również ratyfikowany przez UE, podpisany przez Polskę w 2007 roku traktat ONZ - Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych wprowadza obowiązek e-dostępności stron WWW oraz mediów.
Dlatego apelujemy do wszystkich właścicieli i zarządzających serwisami komercyjnymi w Polsce: pozwólcie wszystkim na równych prawach i równie komfortowo korzystać ze swoich usług i oferty, nie zamykajcie drzwi przed osobami, dla których internet jest szansą na realizację ich potrzeb i aspiracji. Pamiętajcie o tych, którzy z różnych przyczyn zmuszeni są korzystać z alternatywnych form odbierania treści zawartych na stronach internetowych – to tacy sami klienci, jak wszyscy inni, ponadto dla nich internet jest nierzadko podstawowym źródłem pozyskiwania towarów i usług.
Wprowadźcie w swoich serwisach standardy e-dostępności, a skorzystają na tym wszyscy!
Jarosław Duda
Sekretarz Stanu
Pełnomocnik Rządu ds. Osób
Niepełnosprawnych
Wojciech Kulesza
Prezes Fundacji Widzialni
Rafał Trzaskowski
Poseł Parlamentu Europejskiego
Anna Streżyńska
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|