Archiwalne czasopisma w Google

10-12-2008, 09:15

W serwisie Google Book Search znajdziemy teraz nie tylko książki, ale również archiwalne numery popularnych niegdyś czasopism. Google kontynuuje swoją misję digitalizowania papierowych informacji i udostępniania ich w sieci.

Odnośniki do zdigitalizowanych czasopism znajdziemy w wynikach wyszukiwania Google Book Search. Są one oznaczone słowem Magazyn. Możemy też od razu przejść do czasopism, wybierając opcję Czasopisma w szukaniu zaawansowanym.

Zdigitalizowane czasopisma to tytuły anglojęzyczne, takie jak New York Magazine, Popular Mechanics, Popular Science oraz Ebony. Udostępnione numery to nie tylko wydania sprzed lat, ale także stosunkowo nowe publikacje (np. dostępny jest Popular Science z lutego 2008).

Preglądanie czasopisma w Google Book Search
fot. DI, zrzut z ekranu - Preglądanie czasopisma w Google Book Search

W zamian za udostępnienie czasopism Google podaje link do strony wydawcy oraz dzieli się z nim zyskami z reklam, które wyświetlane są na stronach z podglądem czasopisma.

Udostępnione materiały mogą być ciekawe szczególnie dla tych, którzy interesują się najnowszą historią, sztuką i kulturą. W archiwach Google Book Search znajdziemy np. głośne przed laty wywiady (m.in. z Yoko Ono w New York Magazine), porady typu „zrób to sam” oraz ciekawostki, jak choćby materiał o okularach dla psa. Oczywiście liczba dostępnych zasobów ma się stale zwiększać.

Trzeba przyznać, że Google działa bardzo skutecznie w zakresie udostępniania w internecie papierowych informacji. W ubiegłym miesiącu firma oddała do użytku spore archiwum historycznych zdjęć z magazynu Life, wśród których jest wiele prac dotychczas niepublikowanych. Firma uczestniczyła też w skanowaniu książek i archiwalnych artykułów z papierowych dzienników.


Następny artykuł » zamknij

Sony i Yahoo tną zatrudnienie

Źródło: Google, AP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031