Apple udostępni SDK dla iPhone

18-10-2007, 07:45

Firma Aplle zapowiedziała, że udostępni zestaw narzędzi programistycznych (SDK) dla urządzenia iPhone. Pozwoli to deweloperom spoza Apple na tworzenie aplikacji dla tego coraz popularniejszego urządzenia.

Niezależni programiści już wcześniej tworzyli aplikacje dla iPhone'a, ale wprowadzona we wrześniu poprawka dla urządzenia spowodowała, że nieautoryzowane aplikacje przestały działać. Firma Apple utworzyła listę dostępnych aplikacji webowych, ale nie da się ukryć, że deweloperzy i użytkownicy nie byli z tego zadowoleni.

Wczoraj Steve Jobs potwierdził na stronie Apple, że jego firma chce, aby programiści mogli tworzyć oprogramowanie dla iPhone. Odpowiedni SDK trafi do ich rąk w lutym. Zestaw narzędzi pozwoli także na tworzenie aplikacji odtwarzacza iPod touch.

Steve Jobs wyjaśnił, że wydanie SDK dopiero w lutym ma związek z bezpieczeństwem. W jego ocenie wcale nie jest prawdą, że wirusy na urządzeniach mobilnych nie stanowią jeszcze zagrożenia. CEO Apple obawia się, że iPhone może stać się celem chętnie wybieranym przez twórców szkodników.

Jobs wskazał również na to, że inni producenci - np. Nokia - postępują w podobny sposób. Nie pozwalają oni na umieszczenie w telefonie aplikacji, która nie ma podpisu cyfrowego od znanego dostawcy. W opinii Jobsa może to oczywiście stanowić utrudnienie dla deweloperów, ale jest konieczne dla ochrony użytkowników.

Apple na fali iPhone

Firmie Apple z pewnością powinno zależeć na promocji iPhone'a, bo urządzenie to generalnie poprawia jej wyniki sprzedaży. Z badań firmy IDC wynika, że w trzecim kwartale wzrost sprzedaży sprzętu Apple wyniósł 15,9%. Sprawia to, że Apple jest już piątym (pod względem udziałów w rynku) dostawcą komputerów w USA.

Źródło: Apple
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Steve Jobstag SDKtag programytag iPhonetag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031