Apple opatentowało... prostokąt z zaokrąglonymi rogami

08-11-2012, 20:00

Czy wkrótce będziemy się musieli pozbyć desek do krojenia? Apple właśnie opatentowało swój kolejny wzór przemysłowy.

Czy można opatentować kwadrat? Amerykańskie biuro patentowe (USPTO) najwyraźniej nie widzi w tym żadnego problemu, bo właśnie patent tego typu przyznano firmie Apple.

Prostokąt opatentowany...

Patent oznaczony jako D670,286, opisuje podstawowe kształty tabletu iPad. Choć na rysunku dołączonym to wniosku nakreślono również dodatkowe linie, serwis Gizmodo zauważa, że są to tylko informacje pomocnicze, a w praktyce opatentowano... prostokąt z zaokrąglonymi rogami.

Apple zapewnia oczywiście, że jest to kształt unikalny dla iPada, jednak każdy żyjący na tej planecie może bez trudu wskazać również wiele innych przedmiotów, które wyglądają podobnie. Nie wspominając już nawet o konkurencyjnych tabletach, których producenci mogą mieć w związku z nowym patentem niemałe problemy.

iPad

Kształt iPada to nic innego, jak prostokąt z zaokrąglonymi rogami.

Apple patentuje, co tylko się da

Oczywiście można zrozumieć przedstawicieli firmy Apple, którzy starają się maksymalizować zyski firmy. Sam fakt, że USPTO przyznało patent na tak ogólne rozwiązanie, bez wątpienia jest jednak dowodem na to, iż system ochrony wynalazków, funkcjonuje po prostu nieprawidłowo.

Sonda
System patentowy działa źle?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Koncern z Cupertino korzysta z tego, patentując wszystko, co tylko może. Już teraz Apple posiada w swoim portfolio patentowym m.in. wzór przycisku głównego (co tu ukrywać - niezbyt skomplikowanego), ale również wygląd konturów urządzeń, zaślepek i wielu innych drobiazgów. Czy ogranicza to ruchy konkurencji? Absolutnie, możecie spytać przedstawicieli Samsunga (zob. Apple wygrywa miliard dolarów w sporze z Samsungiem. To nie koniec wojny).

Ostatnio firma otrzymała nawet patent na rozwiązanie umożliwiające zdalne wyłączanie smartfona bądź niektórych jego funkcji. Co nas czeka w przyszłości? Skoro da się opatentować prostokąt, może lepiej nie podrzucać firmie nowych pomysłów?


Źródło: USPTO, Gizmodo
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031