Apple: nowy iPhone, nowe Safari, nowy system

09-06-2009, 08:32

Firma Apple przedstawiła wczoraj iPhone 3G S. Urządzenie posiada m.in. funkcję nagrywania wideo i obsługuje MMS-y. Ponadto Apple pokazała światu przeglądarkę Safari 4 z ciekawą funkcją Cover Flow oraz system operacyjny Mac OS X Snow Leopard.

iPhone 3G S

Ze wszystkich nowości Apple chyba nowy iPhone przyciągnął największą uwagę. Interesujące są nie tylko cechy nowego urządzenia, ale także fakt, że jest to pierwszy iPhone zaprezentowany bez Steve'a Jobsa.

Urządzenie iPhone 3G S cechuje obsługa wiadomości MMS, aparat 3 Mpix z autofocusem,  nagrywanie filmów, sterowanie głosem i podobno dłuższa żywotność baterii.

Aparat cyfrowy ma być bardzo łatwy w obsłudze dzięki funkcji "tap to focus". Wystarczy dotknąć na ekranie danego obiektu, aby aparat dopasował do niego ostrość oraz czas naświetlania. Aparat ma też oferować automatyczny tryb makro i co chyba najważniejsze, będzie pozwalał na nagrywanie filmów.

iPhone 3G S
fot. Apple - iPhone 3G S

Komendy głosowe mają umożliwić obsługę urządzenia bez rąk. Użytkownik, mówiąc do mikrofonu w urządzeniu lub zestawie słuchawkowym, będzie mógł wybrać rozmówcę (według nazwy) lub pojedynczy numer. Za pomocą głosu można też sterować odtwarzaniem muzyki: rozpocząć je, zatrzymać, przejść do następnej ścieżki, włączyć tryb odtwarzania losowego itd.

Litera "S" w nazwie nowego iPhone'a ma podkreślać jego szybkość (ang. speed). Producent zapewnia, że dzięki rozwiązaniu OpenGL ES 2.0 strony będą renderowały się szybciej, a aplikacje i gry będą działać płynniej.

iPhone 3G S ma też posiadać takie funkcje, jak: kompas, czytnik ekranowy, wyświetlanie w czarno-białym trybie wysokiego kontrastu (dla osób z wadami wzroku), powiększanie elementów na ekranie oraz odtwarzanie muzyki w trybie mono (dla osób, które straciły słuch w jednym uchu). W urządzeniu znalazły się także funkcje wytnij, kopiuj, wklej i rozszerzona kontrola rodzicielska.

Wymienione wyżej funkcje wprowadza nie samo urządzenie iPhone 3G S, ale system operacyjny iPhone OS 3.0. Będą więc mogli z nich korzystać posiadacze starszych wersji iPhone'a. Wyjątkiem jest funkcja MMS, która nie będzie działać w iPhone 2G.

Nie są jeszcze znane ceny iPhone'a 3G S dla rynku polskiego. Mają być podane „niebawem”. Wiadomo, że w USA pojawią się wersje 16 GB i 32 GB kosztujące odpowiednio 199 i 299 USD.

Cena poprzedniej 8-gigabajtowej wersji iPhone'a 3G spadnie do 99 USD. Niektórzy analitycy bardziej zachwycają się tą obniżką niż nowym iPhone'em. Mówią, że tak tani smartfon wypełnia istotną rynkową lukę. Niektórzy spodziewają się też obniżenia ceny iPoda Touch, co będzie ciosem dla Microsoftu i jego nowego odtwarzacza Zune.

Safari 4

Przeglądarka Safari 4 jest już dostępna w wersjach dla Maków i PC. Można ją pobrać spod adresu www.apple.com/safari. Apple twierdzi, że dzięki Nitro – silnikowi JavaScript – produkt ten będzie osiem razy szybszy niż IE 8 oraz ponad cztery razy szybszy niż Firefox 3.

Producent chwali też wsparcie dla HTML 5, zaawansowanych efektów CSS i podaje, że przeglądarka w pełni przechodzi test Acid3. Wydaje się jednak, że o wiele ważniejsze dla użytkowników będą funkcje związane z poruszaniem się po stronach WWW, a tutaj też jest kilka nowości.

Podgląd CoverFlow w Safari 4
fot. Apple - Podgląd CoverFlow w Safari 4

Nowa funkcja Top Sites kojarzy się nieco z funkcją Speed Dial znaną z Opery. Safari 4 śledzi ulubione strony użytkownika i prezentuje je w formie miniaturek. Istnieje możliwość "przypięcia" danej strony do określonej pozycji miniaturki, dzięki czemu użytkownik zawsze będzie ją widział otwierając Top Sites.

Kolejna funkcja - Cover Flow – pozwala na prezentowanie historii przeglądanych stron oraz zakładek w postaci podglądów stron. Witryny w tym podglądzie wyglądają tak, jak wtedy, gdy ostatnio je odwiedzaliśmy. Za pomocą funkcji Cover Flow można przeglądać pełną historię. Wystarczy wpisać fragment tekstu, który zapamiętaliśmy z danej strony, a przeglądarka zaprezentuje podgląd odwiedzanej w przeszłości witryny, na której taki tekst można znaleźć.

Inne funkcje w Safari 4 nie są specjalnie charakterystyczne dla tego produktu, ale dobrze, że się w nim pojawiły. Udostępniono powiększanie strony wraz z obrazkami i przy zachowaniu oryginalnego układu elementów. Pojawił się także "inteligentny” pasek adresu oraz pasek wyszukiwania z podpowiedziami. Dodano ochronę przed phishingiem. W przeglądarce są też narzędzia dla deweloperów. Istnieje możliwość dopasowania wyglądu przeglądarki do interfejsu Windowsa Vista lub XP.

Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Firma Apple twierdzi, że w tej nowej wersji Mac OS X udoskonalono ponad 90% projektów składających się na ten system. Użytkownicy powinni zwrócić uwagę na sprawniej działającą przeglądarkę plików Finder i program Mail, który ładuje wiadomości 85% szybciej oraz przeszukuje pocztę o 90% szybciej (dane producenta). Sprawniej ma działać także aplikacja Time Machine. System ma zajmować o wiele mniej miejsca, uwalniając 6 GB na twardym dysku.

Snow Leopard jest lepiej przystosowany do pracy z nowymi procesorami. System oraz jego istotne aplikacje udostępniono w wersji 64-bit. Wśród nowych narzędzi znalazło się środowisko Grand Central Dispatch, które pozwala na pełniejsze wykorzystanie procesorów wielordzeniowych. W system wbudowano też natywne wsparcie dla OpenCL, standardu pozwalającego na wykorzystanie mocy procesorów graficznych w zadaniach wychodzących poza grafikę.

Snow Leopard wprowadza też wsparcie dla Microsoft Exchange Server 2007 prosto do aplikacji Mail, Address Book oraz iCal. Można za ich pomocą wysyłać pocztę, odbierać zaproszenia i zarządzać kontaktami. Teraz Apple może chwalić się systemem, który natychmiast po zainstalowaniu obsługuje Exchange 2007. Apple przekonuje, że teraz firmy powinny rozważyć zakup Maków, aby ułatwić pracę w swojej organizacji.

Mac OS X 10.6 Snow Leopard ma się pojawić we wrześniu br. i będzie wymagał co najmniej 1 GB RAM. Jest przeznaczony dla Maków z procesorem Intela.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy