Apple nie ma prawa do nazwy iPhone? Jak zwykle chodzi o pieniądze

14-02-2013, 10:05

Firma Apple nie ma wyłączności na wykorzystywanie nazwy iPhone na rynku w Brazylii - informuje BBC. Co to oznacza dla samych użytkowników?

Już w 2000 roku firma IGB Eletronica zgłosiła chęć wykorzystywania nazwy IPHONE dla jednego ze swoich telefonów. Choć przez kolejne lata niewiele się w związku z tym działo, gdy ostatnio w Brazylii pojawił się zarówno smartfon IPHONE, jak i iPhone od firmy Apple, spór przeniesiono na drogę prawną.

Brazylijski IPHONE

Brazylijski IPHONE nie przypomina konkurenta produkowanego przez Apple.

Od początku chodziło o pieniądze?

Kalifornijski koncern chciał oczywiście, by brazylijski regulator przyznał mu wyłączność na wykorzystywanie nazwy swojego smartfona. Okazuje się, że Institute of Industrial Property (INPI) stanął zamiast tego po stronie IGB Eletronica. Co to oznacza dla samych użytkowników?

Sonda
Apple powinno odkupić markę IPHONE w Brazylii?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Na razie na brazylijskim rynku można sprzedawać oba smartfony, jednak bez wątpienia taka sytuacja nie jest na rękę koncernowi Apple, którego produkt jest globalnie znacznie bardziej rozpoznawalny. IGB Eletronica już wcześniej sygnalizowało jednak, że jest chętne do rozwiązania sporu na drodze... komercyjnych negocjacji.

Apple najprawdopodobniej zdecyduje się więc zapłacić brazylijskiemu konkurentowi, by ten pozbył się praw do nazwy IPHONE. Podobna sytuacja miała już zresztą miejsce w ubiegłym roku, gdy chińskie Proview oskarżało kalifornijską spółkę o bezprawne wykorzystywanie nazwy iPad w Państwie Środka. Wtedy również zakończyło się na wypisaniu przez przedstawicieli Apple czeku na wiele milionów dolarów.


Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag pozwytag patentytag odszkodowaniatag nazwatag iPhonetag Brazyliatag Apple
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy