Apple mięknie, zmienia zasady dla wydawców

12-06-2011, 10:14

30-procentowa prowizja od sprzedanych za pośrednictwem aplikacji książek czy gazet zostaje. Wydawcy dostali jednak większą swobodę w konstruowaniu oferty. Nie wydaje się jednak, by bez zmiany wysokości prowizji Apple faktycznie zaczęła korzystać na boomie e-książkowym.

W lutym firma Apple poinformowała o zmianie zasad zatwierdzania aplikacji umożliwiających dokonywanie zakupów. Dotyczyło to przede wszystkim wydawców prasy elektronicznej. Firma chciała ukrócić praktyki kupowania prenumeraty przez serwis internetowy, a następnie czytania za pośrednictwem iPada czy iPhone'a. Zaczęła więc wymagać, by udostępniane w App Storze aplikacje miały identyczne oferty sprzedażowe. Wiele firm starało się tego unikać, gdyż kupienie abonamentu przez aplikację wiązało się z pobraniem przez Apple'a 30-procentowej prowizji.

>> Czytaj także: Apple chce więcej pieniędzy od wydawców aplikacji

Sonda
Czytasz e-prasę?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Nie wszystkim się to opłacało, inni godzili się na te warunki, wychodząc z założenia, że nieobecność w sklepie Apple'a będzie więcej kosztować. Dyktatowi temu nie poddał się m.in. Financial Times, który wycofał w tym tygodniu swoją aplikację z App Store'u i obecnie jest na etapie przenoszenia klientów do zwykłej prenumeraty internetowej.

Apple najwyraźniej zauważyła ten trend. Jak podaje serwis Read Write Web doszło do zmiany polityki względem wydawców. Firma pozwoliła na udostępnianie treści kupionych poza aplikacjami za ich pośrednictwem. Nie ma już także obowiązku oferowania zakupów przez aplikację. Pozostał tylko jeden warunek - przycisk "kupuj" nie może prowadzić do oferty innej niż oferowana przez aplikację.

Nowe reguły nie mówią także nic o cenach oferowanych w aplikacji. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by kupowana książka czy gazeta kosztowały odpowiednio więcej niż ich tradycyjne internetowe wydanie, by zrekompensować prowizję pobieraną przez Apple'a. Pytanie tylko, ile osób się na to skusi, wiedząc, że kupno w internecie będzie o wiele tańsze.

>> Czytaj także: Masz prenumeratę Time'a? Na iPadzie przeczytasz za darmo

Apple chce więcej pieniędzy od wydawców aplikacji


Źródło: Read Write Web, Dziennik Internautów
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag e-książkitag e-gazetytag e-bookitag Appletag App Store
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31