Aplikacje kluczem do innowacji i sukcesu polskich przedsiębiorstw [infografika]

04-04-2016, 01:10

F5 prezentuje rezultaty pierwszego raportu dotyczącego aplikacji: polskie przedsiębiorstwa korzystają z większej liczby aplikacji niż średnia w regionie EMEA i planują implementację najnowszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wyniki przeprowadzonego przez F5 Networks badania “State of the Application Delivery (SOAD)” są jednoznaczne: aplikacje stają się coraz istotniejsze w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i dostępności. Raport, który po raz pierwszy zawiera dane otrzymane z przedsiębiorstw reprezentujących różne polskie branże, podkreśla jak strategie stawiające w centrum aplikacje, zmieniają krajobraz biznesowy w kraju. Dodatkowo ta zmiana napędzana jest wzrostem znaczenia mobilności oraz przejścia innowacji oraz zagrożeń dotyczących cyberbezpieczeństwa w kierunku technologii hybrydowych.

“W całej Polsce obserwujemy znaczącą zmianę w sposobie prowadzenia biznesów i ich planowaniu. Aplikacje oraz dostarczanie aplikacji jako usługi stają się kluczową częścią biznesowego DNA i wspierają użytkowników końcowych w zupełnie nowy, do tej pory nie do wyobrażenia sposób – niezależnie od wykorzystywanego urządzenia lub miejsca, w którym dana osoba się znajduje.” powiedział Ireneusz Wiśniewski, Poland Country Manager w F5 Networks.

 

Usługi aplikacyjne stają się coraz bardziej powszechne

W raporcie czytamy, że 48% firm w Polsce codziennie używa ponad 200 aplikacji (średnia w regionie EMEA wynosi 44%). Liczby te wzrosną wraz z rozwojem technologii mobilnych, których rozwój ujęło w swoich budżetach IT w 2016 roku 33% respondentów.

“Inwestycje w aplikacje mobilne również sugerują, że osoby decyzyjne w pełni zaakceptowały trend BYOD, przyzwalając na korzystanie z prywatnych urządzeń, na których zainstalowano biznesowe aplikacje. Jest jasne, że wolno działające, nieresponsywne i niezabezpieczone aplikacje mogą mieć negatywny wpływ na bieżącą działalność i zyski. Dlatego też, pomimo jak najbardziej korzystnego trendu rozwoju usług aplikacyjnych, ważne, by posiadać plan uwzględniający zagadnienia ochrony danych, ich dostępności i sposobów korzystania z nich.” wyjaśnia Ireneusz Wiśniewski.

 

Firmy w Polsce coraz bardziej skupiają się na chmurze

Co ciekawe, raport podaje, że 65% firm przewiduje, że do końca 2016 roku do 50% aplikacji będzie znajdowało się w chmurze – oznacza to, że coraz więcej firm decyduje się na rozdzielenie infrastruktur fizycznej i chmurowej. 39% rozwiązań związanych z produktywnością i współpracą (np. emaile) oraz 20% rozwiązań służących udostępnianiu narzędzi znajduje się już w chmurze lub znajdzie się w niej w 2016 roku.

Całościowo, 25% przebadanych organizacji posiada strategię “cloud first” – w której często oceniają bazujące na chmurze rozwiązania IT zanim podejmą decyzję o nowej inwestycji. Trend ten jest prawdopodobnie napędzany przez małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których korzystanie z rozwiązań hybrydowych jest ścieżką do oszczędności i wyższej elastyczności.

Polskie firmy wskazują brak analiz (27%) jako największą barierę związaną z wykorzystaniem chmury hybrydowej. 21% firm nie zaobserwowało żadnych wyzwań.

 

Bezpieczeństwo pozostaje główną obawą i będzie napędzać wydatki na aplikacje w 2016 roku

Badanie wskazuje, że 52% firm nie jest pewnych, czy są w stanie odeprzeć atak na poziomie aplikacyjnym. “Biorąc pod uwagę wzrost naruszeń bezpieczeństwa w korporacyjnej cyberprzestrzeni oraz szkody, jakie te ataki powodują w zakresie utraty reputacji i zysków – to zagadnienie jest poważnym problemem dla zarządzających polskim przedsiębiorstwami” powiedział Ireneusz Wiśniewski.

Szyfrowanie danych w spoczynku (76%) oraz szyfrowanie danych w czasie rzeczywistym (49%) zostały określone jako najważniejszy czynnik wykorzystania usług chmurowych, co jeszcze bardziej podkreśla potrzebę niezawodnych rozwiązań związanych z zachowaniem bezpieczeństwa danych.

Jednocześnie, użytkownicy końcowi – w większym stopniu niż centra danych – są postrzegani jako słabe ogniwo w łańcuchu rozwiązań mających na celu bezpieczeństwo danych. 24% twierdzi, że brak zrozumienia sytuacji przez pracowników będzie największym wyzwaniem związanym z bezpieczeństwem w 2016 roku, podczas gdy 19% wskazuje na rosnące wyrafinowanie ataków.

W odpowiedzi na te wyzwania, firewalle sieciowe (84%) oraz technologia antywirusowa (86%) są najczęściej wdrażanymi usługami ochrony aplikacji. Ochrona przed DDoS (52%) jest na zaskakująco niskim poziomie.

Dodatkowo, Polska znajduje się w awangardzie jeśli chodzi o wdrażanie protokołu SSL (technologii szyfrującej dane pomiędzy serwerem a klientem). Częściowo z uwagi na świadomość ataków takich jak POODLE i Heartbleed, 31% firm w Polsce wdrożyło strategię “SSL everywhere”. Dalsze 25% polskich firm planuje wdrożenie tej strategii w 2016 roku.

 

Plany na przyszłość

Badanie wskazuje, że 31% firm planuje w przeciągu najbliższych dwóch lat przekazać ochronę przed atakami DDoS podmiotom zewnętrznym. Odzwierciedla to rosnące zagrożenie związane z tego typu atakami.

Chmura prywatna, konsolidacja fizycznych centrów danych oraz aplikacje mobilne, są trzema elementami, które będą najbardziej napędzały wydatki IT w ciągu następnych 12 miesięcy. Chmura prywatna (45%) oraz aplikacje mobilne (43%) są postrzegane jako najważniejsze trendy w przeciągu najbliższych 2-5 lat.

“Wśród wszystkich tych zmian, jeden wynik jest jasny: usługi aplikacyjne pozostaną łącznikiem, który pozwoli dostawcom IT sprostać najistotniejszym wymaganiom biznesu. Wydajność, bezpieczeństwo i dostępność usług zapewniają wydajność pracowników, prowadzą do większego zaangażowania klientów, a co za tym idzie – wzrostu przychodów” podsumowuje Ireneusz Wiśniewski.

Tegoroczny SOAD raport zawiera odpowiedzi ponad 3 tys. klientów F5 z całego świata. Po raz pierwszy wśród nich znaleźli się klienci z region EMEA (w tym z Polski). Pełna treść raportu znajduje się na stronie http://f5.com/SOAD.

infografika soad

Autor: Iwona Kruk, PR ConsultantSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.