Antyperspiranty i dezodoranty - różnice

18-04-2019, 06:53

Już od wielu lat stosowanie dezodorantów i antyperspirantów stanowi niezbędny element codziennej toalety. Bez nich czujemy się niekomfortowo i niepewnie. Nic dziwnego. Przepocone ubranie i nieprzyjemny zapach nie dodają pewności siebie. Często zdarza się, że terminów dezodorant i antyperspirant używamy zamiennie - a niesłusznie! Między jednym a drugim produktem istnieje bowiem zasadnicza różnica.

Cel a sposób działania

Podstawowym powodem dla którego sięgamy po antyperspirant i dezodorant jest chęć uniknięcia przykrych konsekwencji pocenia się. Oba kosmetyki będą w tym przypadku pomocne, jednak jeden z nich jest zdecydowanie skuteczniejszy. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest dezodorant?

Dezodorant jest kosmetykiem mającym na celu zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu ciała. Zawiera więc substancje zapachowe, których celem jest maskowanie zapachu potu. Jest więc stosunkowo skuteczny jeśli pocimy się w niewielkim stopniu lub potrzebujemy ochrony przez krótki czas. Jednakże jego podstawową wadą jest fakt, że nie hamuje wydzielania potu, tak więc w dość krótkim czasie od aplikacji kosmetyk przestanie być skuteczny.

Czym jest antyperspirant?

Antyperspirant... również jest dezodorantem. Jednak jego działanie nie polega na maskowaniu skutków pocenia się, czyli nieprzyjemnego zapachu, lecz na pochłanianiu wilgoci. Oczywiście wiele dezodorantów zawiera także substancje zapachowe, jednak nie jest to wymóg konieczny.

Do niedawna głównym składnikiem antyperspirantów były sole glinu, które odpowiadały za pochłanianie nadmiaru wilgoci. Obecnie odchodzi się od stosowania związków chemicznych z tej grupy w kosmetykach, ze względu na wątpliwości co do ich bezpieczeństwa dla zdrowia. Poszukując alternatywy dla soli glinu odkryto jednak inne substancje mogące z powodzeniem je zastąpić. Są nimi między innymi znana wszystkim soda oczyszczona, olej kokosowy i herbaciany, puder bambusowy i ryżowy, a także perlit - naturalnie występujący minerał o wysokich właściwościach absorbcyjnych. Perlit jest obecnie wykorzystywany przez wielu producentów kosmetyków. Dezodoranty o właściwościach antyperspiracyjnych bazujące na perlicie oferują między innymi Vichy czy La Roche. Prócz tej absorbującej wilgoć substancji zawierają również składniki pielęgnujące skórę, jak choćby alantoinę.

Kulka, sztyft a może krem?

Dezodoranty i antyperspiranty oferowane są w różnych postaciach. Obecnie odchodzi się o nieekologicznych kosmetyków w sprayu, natomiast popularne są dezodoranty w sztyftach, tak zwanych "kulkach", a nawet w kremach. Forma kosmetyku nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o efektywność działania, w związku z tym możemy całkowicie oprzeć się na indywidualnych upodobaniach.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag Dynamitetag dezodorant


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.