Android wyprzedzi Windowsa do 2016 roku. Uwierzysz w to?

25-10-2012, 13:37

W roku 2016 na świecie będzie więcej urządzeń z Androidem niż z Windowsem - uważają analitycy wpływowej firmy Gartner. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie uwierzył, że to w ogóle będzie możliwe, co pokazuje, dlaczego podobne prognozy mogą być nietrafione.

Firma Gartner ujawniła wczoraj garść różnych swoich prognoz dotyczących rynku IT. Są one mniej lub bardziej odkrywcze i mniej lub bardziej zaskakujące. Oto przykłady:

  • do końca 2015 roku 90% firm przejdzie na Windowsa 8,
  • do końca 2014 roku 5 największych producentów telefonów będzie firmami chińskimi, 
  • do 2017 roku 49% informacji kontaktowej firmy będzie wyciekać przez Facebooka i za sprawą popularnych aplikacji do współpracy mobilnej,
  • do 2016 roku rynek elektroniki w butach, ubraniach i tatuażach (sic!) urośnie do 10 mld dolarów.

Te prognozy nie przyciągnęły jednak takiej uwagi, jak informacje o tym, że Android może być pierwszym systemem, który prześcignie Windowsa po latach dominacji. Do końca roku 2016 według Gartnera na świecie będzie 2,3 mld komputerów, tabletów i smartfonów z Androidem, podczas gdy liczba urządzeń z Windowsem będzie wynosić 2,28 mld. Uwagę na te dane zwrócił m.in. Reuters.

Androidowi dawali 10% rynku

Jeśli już jesteśmy przy prognozach Gartnera, to cofnijmy się w czasie do roku 2008, gdy zaprezentowano pierwszy telefon z Androidem - T-Mobile G1. Kiedy świat ujrzał ten telefon, analitycy Gartnera orzekli, że do roku 2011 urządzenia z Androidem będą stanowić... 10% rynku smartfonów. Potem musieli zmieniać swoje prognozy - stało się jasne, że Android będzie liderem rynku smartfonów.

Z perspektywy czasu ta dawna prognoza wydaje się śmieszna, ale trzeba ją oceniać inaczej. W roku 2008 przyznawanie Androidowi 10% rynku smartfonów było czymś bardzo odważnym. W rzeczywistości analitycy Gartnera wskazali właściwy trend, jakim jest wzrost Androida. Nie mogli jednak ocenić, jak bardzo ten trend będzie nasilony.

Sonda
Czy Android wyprzedzi Windowsa do roku 2016?
  • tak
  • to się stanie znacznie wcześniej
  • to się stanie później
  • Android nigdy nie wyprzedzi Windowsa
wyniki  komentarze

Czy Android przetrwa?

Zwycięstwo Windowsa nad Androidem wydaje się oczywiste dziś, ale obserwatorzy rynku IT wiedzą o jednej rzeczy - jeden produkt, dziś niepozorny lub jeszcze nieistniejący, może zmienić wszystko. Cztery czy pięć lat temu idea mobilnego systemu operacyjnego od Google wydawała się szaleństwem, natomiast bardzo wiele oczekiwano po zapomnianej już usłudze Google Wave, która była jednym z większych niewypałów Google. Następna rewolucja prawdopodobnie jest tam, gdzie nikt się jej nie spodziewa. Tak samo jest z wielkimi klęskami.

Całkiem poważnie można pytać o to, czy Android w ogóle przetrwa do roku 2016. Będzie to dziś pytanie równie mądre, jak zadawanie kilka lat temu pytań o to, czy może istnieć system operacyjny zagrażający Windowsowi.

Czytaj: Gartner: Vista będzie ostatnim "wielkim" Windowsem


Źródło: Gartner, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy