Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Firma jest o krok od przekroczenia poziomu 10 mld USD kwartalnych przychodów. Co jednak martwi, to szybciej rosnące koszty operacyjne. Powoduje to, że Amazon notuje coraz niższe zyski.

Amazon Inc., największy sklep internetowy na świecie, opublikował wyniki finansowe za drugi kwartał 2011 roku. Powodów do zadowolenia nie brakuje, są jednak także światełka ostrzegawcze, które palą się w tych samych miejscach już od kilku kwartałów. Przychody sklepu wyniosły 9,91 mld USD, co oznacza wzrost o 51 proc. rok do roku. Spora w tym zasługa wahań kursów walut, którym firma zawdzięcza 477 mln USD dodatkowych przychodów. Bez tego roczny wzrost wyniósłby 44 proc.

>> Czytaj także: Amazon wkroczy do Indii?

Przychody w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wyniosły 5,41 mld USD i były o 51 proc. wyższe niż rok wcześniej. Stanowiły także 55 proc. całości. Pozostałe sklepy wygenerowały 5,41 mld USD, czyli także o 51 proc. więcej niż rok wcześniej. Bez wpływu walut wzrost wyniósłby jednak 36 proc.

O 51,8 proc. wzrosły koszty sprzedaży i wyniosły 7,53 mld USD. Znacząco powiększyły się także wydatki operacyjne. Pakowanie i logistyka pochłonęły 941 mln USD (+61,7 proc.), marketing 341 mln USD (+61,6 proc.), technologia i treści 698 mln USD (+71,7 proc.), a administracja 166 mln USD (+46,9 proc.). Łącznie więc Amazon wydał 9,71 mld USD, czyli o 54,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Sonda
Dokonałeś/-aś w tym roku zakupów w Amazonie?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Zysk operacyjny spadł z 270 do 201 mln USD, a zysk netto z 207 do 191 mln USD (-7,7 proc.). Zysk na akcję wyniósł 42 centy wobec 46 centów rok wcześniej. W trzecim kwartale 2011 roku przychody powinny wynieść 10,3-11,1 mld USD, a zysk operacyjny 20-170 mln USD. Niewątpliwie cieszyć powinien wzrost przychodów, jednak malejące zysk operacyjny i zysk netto powinny dać do myślenia. Rosną koszty utrzymania sklepu, w sporej mierze dzięki konkurencyjnym cenom, a także darmowym dostawom. Zbliża się jednak moment, w którym nawet niewielkie zmiany kursów walut mogą wysłać finanse firmy w kolor czerwony.

>> Czytaj także: Miliard dolarów przychodu z usług chmurowych Amazona w 2012 roku?

Sklep chwali się, że przyspieszyła sprzedaż czytnika Kindle. Najlepiej sprzedaje się obecnie model 3G z reklamami kosztujący 139 dolarów. Firmie na pewno pomoże także wprowadzenie możliwości wypożyczania podręczników, co ma pozwolić uczniom i studentom na zaoszczędzenie nawet 80 proc. kosztów książek. W najbliższym roku szkolnym w wersji elektronicznej dostępnych ma być kilkadziesiąt tysięcy tego typu książek, a okres ich wypożyczenia wahać się ma od 30 do 360 dni - opłata zależeć będzie od długości wypożyczenia.

Dzięki umowie z telewizją CBS klienci Amazon Prime zyskali dostęp do dwóch tysięcy filmów oraz odcinków seriali. Łączna ich liczba przekroczy osiem tysięcy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Amazon



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR