Algorytm lepszy od malarza z krwi i kości?

08-01-2019, 20:54

Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane są w sztuce. Specjalne algorytmy malują obrazy, piszą teksty czy komponują muzykę. Wszystko po to, aby przyciągnąć i utrzymać uwagę odbiorcy jeszcze dłużej. Młodzi artyści z krwi i kości nie zostają jednak w tyle. Świadczy o tym poziom nagrodzonych prac w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2018.

Kompas Młodej Sztuki jest rankingiem polskich artystów, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Celem tej inicjatywy, oprócz promocji uznanych młodych twórców, jest działanie na rzecz budowy profesjonalnego rynku sztuki w Polsce oraz edukacja na temat trendów w sztuce. Kompas jest przewodnikiem dla kolekcjonerów, właścicieli galerii, domów aukcyjnych oraz inwestorów, którzy traktują ranking jako źródło cennych informacji o pozycji młodych artystów. W tym roku podczas spotkania poruszono również, kwestię wykorzystania nowoczesnych technologii w sztuce. 

Iwona Jarzębska, Dyrektor PR Banku Millennium zauważa, że niedawno został stworzony przez AI pierwszy obraz. Dzieło sprzedano za kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Jej zdaniem nie tylko w biznesie, ale i w sztuce SI powoli będzie znajdowała zastosowanie.

Piotr Lengiewicz, Prezes Domu Aukcyjnego Rempex, zaznacza jednak, że w sztuce najważniejszy jest przekaz emocji i wartości, które są efektem przemyśleń artysty. Tam gdzie chodzi o kreację, wartości duchowe jest jeszcze przestrzeń dla żywego człowieka i wartości, którym może posługiwać się tylko umysł ludzki. Według niego, możliwe jest, że sztuczna inteligencja dalej będzie wykorzystywana do tworzenia sztuki, będą to jednak raczej eksperymenty przeprowadzane na potrzeby rozwoju tej dziedziny.

Tegoroczny Kompas powstał na podstawie głosowania przedstawicieli 71 polskich galerii sztuki współczesnej – komercyjnych oraz publicznych. Zwycięzca rankingu otrzymał czek w wysokości 10 000 złotych, a artyści którzy zajęli 2. i 3. miejsce w zestawieniu – po 5 000 złotych. Nagrody zostały wręczone 13 grudnia w Warszawie podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. Prace młodych artystów można oglądać do 19 grudnia 2018 w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Źródło: newsrm.tv


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy