Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sędziowie nie mieli wątpliwości - jednogłośnie uznali, że administrator serwisu OiNK nie działał niezgodnie z prawem. Czy jednak to małe zwycięstwo internautów zmieni układ sił?

robot sprzątający

reklama


Pod koniec 2007 roku Dziennik Internautów poinformował o zamknięciu przez policję brytyjską popularnego serwisu torrentowego - OiNK. Zatrzymała ona także, wtedy 24-letniego, Alana Ellisa - administratora OiNK. Policja niderlandzka z kolei skonfiskowała serwery, z których korzystał. Brytyjczyk na proces czekał przeszło dwa lata - rozpoczął się on na początku 2010 roku.

Brytyjska prokuratura zarzuciła Ellisowi stworzenie mechanizmu, który kosztem wytwórni muzycznych miał mu zapewnić stałe źródło pokaźnych dochodów oraz promowanie i wspieranie działań niezgodnych z prawem - podaje serwis TorrentFreak. Prokurator Peter Makepeace dodał, że OiNK jest wspaniałym miejscem do dzielenia się muzyką, posiada chwytliwą nazwę, jednak opiera się na zwykłej kradzieży.

Birgitte Andersenok, profesor z University of London, powołana na eksperta, przekonywała, że dzielenie się muzyką chronioną prawami autorskimi nie musi wcale oznaczać strat dla wytwórni muzycznych. Jej zdaniem działania internautów sprzyjają większym wydatkom, co zostało także potwierdzone przez niezależne badania. Prokurator uznał jednak wypowiedzi pani Andersenok za nonsens.

Obrona z kolei argumentowała, że działania pana Ellisa były innowacyjne, porównany on został do Richarda Bransona, twórcy tanich linii lotniczych. Alex Stein, adwokat oskarżonego, dowodził ponadto, że IFPI, która najbardziej skarżyła się na serwis OiNK, sama nie jest do końca czysta - niektórzy reprezentowani przez organizację artyści promowali swoje utwory i płyty za pośrednictwem OiNK.

Proces trwał zaledwie tydzień. Sędziowie byli wyjątkowo zgodni. Stosunkiem głosów 12 do 0 uznali Alana Ellisa za niewinnego i uwolnili go od wszelkich ciążących na nim zarzutów. Po serii zeszłorocznych zwycięstw przemysłu rozrywkowego w sądach i zamykaniu kolejnych serwisów, ten wyrok jawi się jako nadzieja, że nie wszystko dla torrentów jeszcze stracone.

>> Czytaj także: isoHunt nielegalny


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag wymiana plikówtag torrentytag piractwotag OiNK.cd