Activision używa praw autorskich, by ukryć usterki w Call of Duty - AWI

25-11-2014, 11:00

Znany wydawca gier blokuje na YouTube filmy, które ukazują usterki lub sposoby oszukiwania w grze. Do blokowania służą oczywiście prawa autorskie, choć sam producent przyznaje, że chodzi mu o ukrycie usterek.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


To kolejny tekst z cyklu Absurdy własności intelektualnej (AWI). 
* * *

Znanym problemem z zakresu praw autorskich w internecie są filmy o grach komputerowych. Są to dzieła zawierające pewne oryginalne elementy (np. komentarze), ale ważnym ich składnikiem jest ukazanie samej gry, w które znajdują się grafiki czy dźwięki chronione prawem autorskim. 

Niektórzy wydawcy gier decydują się na blokowanie takich filmów na YouTube. Inni deklarują, że nie mają nic przeciwko, albo wręcz zachęcają społeczność graczy do nagrywania i udostępniania filmów. Okazuje się jednak, że do praw autorskich można mieć podejście... wybiórcze. 

Blokują "promowanie oszukiwania"

Firma Activision zaczęła blokować na YouTube takie filmy, które prezentują jej grę Call of Duty: Advanced Warfare. Co jednak istotne, firma nie usuwa wszystkich filmów. Znikają jedynie te, które pokazują usterki w grze lub tzw. eksploity (sposoby uzyskiwania korzyści nieprzewidziane przez twórców gry).

Serwis Ars Technica cytuje oświadczenie firmy Activision, w którym firma przyznaje, że chce blokować filmy "promujące oszukiwanie i nieuczciwe eksploity".

Call of Duty: Advanced Warfare

Również działająca na YouTube sieć wielokanałowa - Machinima - ostrzegła swoich partnerów przed publikowaniem filmów, które mogą ukazywać usterki w Call of Duty. Machinima obawia się, że określone kanały mogą być zablokowane jako jej partnerzy po otrzymaniu pewnej liczby upomnień w związku z naruszeniami praw autorskich. 

Znów ta szara strefa...

Dlaczego piszemy o tej sprawie w cyklu absurdy własności intelektualnej? Trudno o lepszy przykład takiego używania praw autorskich, które nie ma nic wspólnego z ochroną twórców czy wydawców. Oto wydawca gry dobrze wie, że publikowanie filmów o jego grze jest dla niego korzystne. Właściwie ten wydawca się na to zgadza, ale prawa autorskie służą do kontrolowania charakteru tych filmów. Jeśli ukażesz wadę produktu, zostaniesz potraktowany jak pirat.

Niektórzy producenci gier, jak Ubisoft i Blizzard, w przeszłości wyraźnie oświadczali, że nie mają nic przeciwko filmom graczy. Są i tacy producenci, którzy zablokują każde naruszenie. Activision chce korzystać z czegoś, co nazywamy "szarą strefą praw autorskich". Firma wpycha do tej strefy wszystkich swoich fanów, korzystając z tzw. twórczości fanowskiej, ale jednocześnie zachowując możliwość ukrócenia jej w dogodnym momencie. Zbliżone podejście do praw autorskich prezentuje dziś wielu dużych wydawców. 

Podobne rzeczy robili już kiedyś twórcy gry Family Guy, którzy omyłkowo udostępnili grę przed premierą. Poza tym nie raz obserwowaliśmy używanie praw autorskich w celu poprawienia swojego wizerunku. Tak było w przypadku dentystki blokującej komentarze pacjentów albo w przypadku telewizji, która chciała ukryć zabawną wpadkę dziennikarską.  Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.