Abonament RTV także za posiadanie komputera?

05-12-2011, 15:55

Jeśli komputer jest technicznie dostosowany do odbioru programu telewizyjnego, to może w projekcie nowelizacji pojawić się także jako urządzenie, za które ponoszona będzie opłata abonamentowa - tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Internautów Katarzyna Twardowska, rzecznik KRRiT. Nowa ustawa ma podnieść liczbę obywateli płacących abonament RTV, a przewodniczący KRRiT nie wyklucza, że jeśli tak będzie, wysokość abonamentu może spaść.

Temat nowelizacji ustawy o abonamencie był już poruszany w Dzienniku Internautów, gdy Newsweek napisał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza zwiększyć ściągalność abonamentu poprzez doliczenie go do rachunku za prąd.

Komputer - abonament RTV

Dziś Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, w "Jedynce" Polskiego Radia mówił o abonamencie RTV i zmianach, jakie czekają ustawy z nim związane. Dziennikowi Internautów udało się potwierdzić informacje, że do płacenia abonamentu RTV będzie zobowiązana osoba, która ma w mieszkaniu energię elektryczną, radio, telewizor lub komputer. Mogłoby to oznaczać, że obywatel będzie zwolniony z abonamentu, jeśli nie posiada żadnego z tych urządzeń. Idąc dalej, KRRiT zakłada, że osoba, której gospodarstwo domowe jest podłączone do energii elektrycznej, a w mieszkaniu ma komputer (choć nie ma radia i telewizora), korzysta z radia internetowego i dlatego też zobowiązana jest do płacenia abonamentu.

Podobnie jak w przypadku udowodnienia KRRiT, że obywatel nie posiada telewizora i odbiornika radiowego, tak i tutaj ma być taka możliwość. Nie ma jeszcze jednoznacznych zasad, którymi będzie się kierować KRRiT. Za wcześnie jeszcze na szczegółowe wyjaśnienia – pracujemy nad projektem rozwiązań – tłumaczy Katarzyna Twardowska, rzecznik KRRiT.

Rzecznik przypomina, że w obecnie obowiązującej ustawie o opłatach abonamentowych jest napisane: Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.

- Jeśli komputer jest technicznie dostosowany do odbioru programu, to może w projekcie nowelizacji pojawić się także jako urządzenie, za które ponoszona będzie opłata abonamentowa – dodaje Katarzyna Twardowska.

Nie wiadomo jednak, czy osoby pracujące nad nowelizacją ustawy wezmą pod uwagę komputery z dostępem do internetu i te, które takiego dostępu są pozbawione. Kierując się zasadami KRRiT, należałoby też wziąć pod uwagę każdego posiadacza smartfona, czyli telefonu, który często spełnia funkcję radioodbiornika.

Dłużnik w Krajowym Rejestrze Długów

Na antenie Polskiego Radia padły też słowa, że osoby, które nie płacą abonamentu, mogą otrzymywać ostrzeżenia, iż zostaną wpisane do Krajowego Rejestru Długów. Jan Dworak podkreślił też, że byłoby to zgodne z prawem.

KRRiT do połowy listopada br. wpisała do Krajowego Rejestru Długów 66 osób i instytucji zwlekających z zapłatą abonamentu RTV. Wpisanie obywatela do Krajowego Rejestru Długów może uniemożliwiać skorzystanie z niektórych usług bankowych (pożyczka, kredyt, karta kredytowa), zakupu ratalnego lub kupna telefonu komórkowego na abonament.

Dyskusyjne pozostaje wpisanie dłużnika do rejestru. Nie dopuszczono w ustawie możliwości przekazywania informacji gospodarczych o wierzytelnościach publicznoprawnych - tłumaczy w Gazecie Wyborczej Monika Drab-Grotowska z Kancelarii Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler. Według prawniczki osoba wpisana do rejestru może wystąpić z żądaniem usunięcia wpisu, a także zgłosić roszczenia o naprawienie szkody spowodowanej bezprawnym ujawnieniem informacji.

Przewodniczący Krajowej Rady powiedział na antenie Polskiego Radia, że w tym roku uda się zebrać z abonamentu 470 milionów złotych, czyli więcej, niż przypuszczano na początku roku. Dworak wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku uda się zebrać jeszcze większą kwotę, pozwalającą mediom publicznym na „właściwe wypełnianie misji”.

Ustawa wejdzie w życie…

Ponieważ KRRiT nie ma inicjatywy ustawodawczej, swój projekt zmian będzie przedstawiała Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdyż ta jest instytucją wiodącą w sprawach nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt ma trafić do Ministerstwa w ciągu kilku tygodni.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy