8,8 mln euro z Unii na open source

07-09-2010, 13:59

W ramach projektu CASPAR, przy wsparciu funduszy unijnych, opracowywane są narzędzia dostępne na zasadach open source. Mają one umożliwiać zachowywanie, udostępnianie i wykorzystywanie zapisanych cyfrowo danych, które są niezwykle ulotne.

Program badawczy UE pod nazwą CASPAR jest poświęcony zapisowi, udostępnianiu oraz wyszukiwaniu wiedzy w sferze nauki, kultury i sztuki.  Łączy on w jednym zespole czeskich, francuskich, greckich, izraelskich, włoskich i brytyjskich naukowców. Wkład finansowy Unii pokrywa 8,8 z 15 mln euro całkowitych kosztów projektu w ramach programu finansowania badań naukowych Komisji Europejskiej (znanego jako szósty program ramowy, obejmujący lata 2001-2006).

Projekt CASPAR skupia się na odczytywaniu danych zapisanych cyfrowo. Trzeba mieć bowiem świadomość, że kluczem do postępu nauki jest zagwarantowanie możliwości swobodnego dotarcia do informacji i korzystania z niej w przyszłości. W historii ludzkości informacje cyfrowe były zapisywane w różny sposób, począwszy od kart perforowanych i taśm magnetycznych aż po chmury obliczeniowe oparte na wielkich serwerach.

>>> Czytaj: Elektroniczne sygnały można zastąpić światłem (wideo)

Cyfrowy zapis stosuje się dziś do nieprzebranej masy danych o bardzo zróżnicowanym charakterze. Chodzi nie tylko o dokumenty tekstowe, których elektroniczne odpowiedniki powinny pozostać dostępne kolejnym programom służącym do edycji, wyświetlania i drukowania tekstu. Przykładem innego rodzaju danych mogą być ciągi cyfr, jakie przekazują sztuczne satelity obserwujące Ziemię. Można je wydrukować i człowiek może przeczytać taki wydruk, ale sam nie będzie go w stanie zrozumieć.

W ramach programu CASPAR podjęto szeroką gamę zagadnień związanych z ochroną wszelkiego typu informacji zapisywanych cyfrowo, w szczególności pod kątem ich swobodnego wykorzystania w przyszłości. Umożliwia on dokładny opis danych, pozwalając na wydobycie zawartych w pliku danych w przyszłości (analogicznie do druku czy reprodukcji w przypadku książek). CASPAR ma jednocześnie na celu zagwarantowanie, by poszczególne dane, wraz z siecią łączących je zależności, można było z łatwością wyodrębnić i wykorzystać w dowolnym nowym oprogramowaniu, dla potrzeb wszelkiego rodzaju badań.

Opracowane na potrzeby projektu CASPAR metody przeszły pomyślnie próby zastosowania do zapisu różnego rodzaju danych z dziedziny nauki, dziedzictwa kulturowego i widowisk z kręgu sztuki współczesnej. Oprogramowanie CASPAR, tworzone jako wolne i otwarte, udostępnia się do nieodpłatnego pobrania drogą elektroniczną - z możliwością dalszego rozwijania narzędzi do użytku komercyjnego.

Więcej informacji na temat projektu CASPAR można znaleźć pod adresem www.casparpreserves.eu. Oprogramowanie CASPAR jest dostępne w serwisie sourceforge.net.

>>> Czytaj: Naukowcy nie kłamali w sprawie środowiska


Następny artykuł » zamknij

Torrenty zdjęte siłą?

Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy