W ramach projektu CASPAR, przy wsparciu funduszy unijnych, opracowywane są narzędzia dostępne na zasadach open source. Mają one umożliwiać zachowywanie, udostępnianie i wykorzystywanie zapisanych cyfrowo danych, które są niezwykle ulotne.
Program badawczy UE pod nazwą CASPAR jest poświęcony zapisowi, udostępnianiu oraz wyszukiwaniu wiedzy w sferze nauki, kultury i sztuki. Łączy on w jednym zespole czeskich, francuskich, greckich, izraelskich, włoskich i brytyjskich naukowców. Wkład finansowy Unii pokrywa 8,8 z 15 mln euro całkowitych kosztów projektu w ramach programu finansowania badań naukowych Komisji Europejskiej (znanego jako szósty program ramowy, obejmujący lata 2001-2006).
Projekt CASPAR skupia się na odczytywaniu danych zapisanych cyfrowo. Trzeba mieć bowiem świadomość, że kluczem do postępu nauki jest zagwarantowanie możliwości swobodnego dotarcia do informacji i korzystania z niej w przyszłości. W historii ludzkości informacje cyfrowe były zapisywane w różny sposób, począwszy od kart perforowanych i taśm magnetycznych aż po chmury obliczeniowe oparte na wielkich serwerach.
Cyfrowy zapis stosuje się dziś do nieprzebranej masy danych o bardzo zróżnicowanym charakterze. Chodzi nie tylko o dokumenty tekstowe, których elektroniczne odpowiedniki powinny pozostać dostępne kolejnym programom służącym do edycji, wyświetlania i drukowania tekstu. Przykładem innego rodzaju danych mogą być ciągi cyfr, jakie przekazują sztuczne satelity obserwujące Ziemię. Można je wydrukować i człowiek może przeczytać taki wydruk, ale sam nie będzie go w stanie zrozumieć.
W ramach programu CASPAR podjęto szeroką gamę zagadnień związanych z ochroną wszelkiego typu informacji zapisywanych cyfrowo, w szczególności pod kątem ich swobodnego wykorzystania w przyszłości. Umożliwia on dokładny opis danych, pozwalając na wydobycie zawartych w pliku danych w przyszłości (analogicznie do druku czy reprodukcji w przypadku książek). CASPAR ma jednocześnie na celu zagwarantowanie, by poszczególne dane, wraz z siecią łączących je zależności, można było z łatwością wyodrębnić i wykorzystać w dowolnym nowym oprogramowaniu, dla potrzeb wszelkiego rodzaju badań.
Opracowane na potrzeby projektu CASPAR metody przeszły pomyślnie próby zastosowania do zapisu różnego rodzaju danych z dziedziny nauki, dziedzictwa kulturowego i widowisk z kręgu sztuki współczesnej. Oprogramowanie CASPAR, tworzone jako wolne i otwarte, udostępnia się do nieodpłatnego pobrania drogą elektroniczną - z możliwością dalszego rozwijania narzędzi do użytku komercyjnego.
Więcej informacji na temat projektu CASPAR można znaleźć pod adresem www.casparpreserves.eu. Oprogramowanie CASPAR jest dostępne w serwisie sourceforge.net.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|