Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

8 zasad bezpiecznej miłości online

08-02-2019, 14:07

Romantycy i pragmatycy coraz częściej sięgają po technologię, żeby znaleźć towarzystwo odpowiednie dla siebie. Aplikacje zwiększają możliwości spotkania drugiej połowy. Są jednak tacy, którzy wykorzystują podatność zauroczonych na manipulacje. Dodatkowo aplikacje randkowe generują ogromną liczbę danych osobowych, często wrażliwych.

Według badania GEMIUS/PB w 2018 roku większość krajowych portali randkowych odnotowała wzrost zasięgu i liczby użytkowników. Na świecie trendy są zbliżone. Amerykańska grupa Match Group rośnie w tempie około 20% rocznie, a przychody samego Tindera miałyby zwiększyć się dwukrotnie w samym 2018 roku. 

Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują miłosną nieuwagę: jeszcze w 2016 r. FBI otrzymało 15 tys. zgłoszeń oszustw „na romans” i był to 20% wzrost r/r, a od tego czasu liczba ta znacznie się zwiększyła. To tylko częściowe dane – przestępstwa „na romans” ze względów społecznych często nie są raportowane.

Warto zadbać o to, aby powodem przyspieszonego bicia serca nie były ustawione przez cyberoszustów romanse, skradzione dane osobowe, ich późniejsze wykorzystanie oraz nieuwaga przy poszukiwaniu okazji prezentowych. Dlatego:

  1. Sprawdzaj firmę, która dostarcza usługi randkowe oraz to, jak używa Twoich danych.
  2. Aplikacje ściągaj z zaufanych źródeł i regularnie zmieniaj hasła. Najbezpieczniejsze jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe.
  3. Udostępniaj tylko minimalną, niezbędną ilość prywatnych danych – chroń tym samym konto w aplikacji i kontroluj dialog online.
  4. Uważaj na boty i cyberoszustów. Dozgonna miłość od pierwszych słów i próby przeniesienia dialogu na pocztę e-mail lub inną platformę? Tak działają, by sięgnąć po więcej Twoich danych.
  5. Sprawdzaj opcje geolokalizacji i ochrony swoich danych w aplikacji, aby uniknąć rozpoznania, kto kryje się za Nickiem.
  6. Uważaj na kartki okolicznościowe online od sekretnych adoratorów – to może być phishing; a memy i quizy mogą zawierać malware.
  7. Uważaj na oferty okolicznościowych zakupów i super okazje – często kryją się za nimi fałszywe strony www znanych sklepów; symptomami oszustwa mogą być błędy formatowania i językowe, brak szyfrowania (prefix https, symbol kłódki w adresie).
  8. Unikaj korzystania ze zrootowanych urządzeń (w uproszczeniu: blokada administracyjna systemu), które są pozbawione wbudowanej ochrony.

Źródło: F5


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data