7 nowości edukacyjnych na 2012 rok

W styczniu odbyły się BETT SHOW 2012 w Londynie. To największe wydarzenie dotyczące technologii edukacyjnych w Europie. Tegoroczna edycja przyniosła zapowiedź kolejnych nowinek z branży. Ponieważ ogrom tego, co można było zobaczyć, jest w zasadzie nie do opisania, postaraliśmy się o to, żeby wyznaczyć trendy i tendencje, jakie czekają branżę edukacyjną w 2012 roku.

BETT SHOW 2012 w Londynie
fot. - BETT SHOW 2012 w Londynie

1. Grywalizacja – nauka za pomocą gier komputerowych

Każdy materiał do nauczenia się można już przedstawić za pomocą gry - czy to chodzi o naukę języków czy matematyki. Zawsze zamiast testów możemy dać uczniom pograć w grę, zdobywać odznaczenia zamiast ocen, ścigać się z rówieśnikami. Dzięki temu uczniowie, grając na komputerze, będą przygotowywać się do klasówki lub odrabiać zadanie domowe.

2. Ultrabooki – jeszcze fajniejsze notebooki

Po raz pierwszy dla edukacji zaproponowano ultrabooki. Są to ultralekkie, ultracienkie komputery. Mają też istotną zaletę dla edukacji – mogą pracować na baterii do 7-8 godzin, co pozwala na wykorzystanie ich w codziennych zastosowaniach w klasie. Są przy tym znacznie szybsze i wydajniejsze od netbooków.

3. Aplikacje mobilne

Coraz więcej uczniów ma smartfony. Trudno, by tej okazji nie wykorzystali projektanci aplikacji. Jak grzyby po deszczy wyrosły nie tylko aplikacje do indywidualnej nauki, np. powtarzania słówek z języka obcego, ale także do nauki w klasie, np. pomiarów fizycznych.

4. iPady i tablety jako mobilne pracownie

Jak co roku, uwagę przyciągało stoisko firmy Apple, gdzie pełni pasji pracownicy prezentowali, jak można wykorzystać iPada w szkole, na przykład do tworzenia filmów, muzyki oraz przeszukiwania internetu. Prezentowano też urządzenia, dzięki którym w małą szafkę włożyć i naładować można kilkanaście takich urządzeń.

5. Tworzenie animacji komputerowych i gier przez uczniów

Okazuje się, że tworzenie animacji i gier może być proste. Na tyle proste, że nawet młodzież może się tym zainteresować. Możliwe jest składanie prostych animacji, programów, a nawet gier. Umożliwiają to specjalne programy do zainstalowania na każdym komputerze. Prezentowano też gadżety, dzięki którym ilustracje i zabawki można łatwo zamienić w animowane filmy.

6. Stoły dotykowe

Płaskie, dotykowe powierzchnie osiągnęły cenę akceptowalną przez szkoły. Pierwsze zastosowania można zacząć już u 3-latków. Niskie stoliki z kolorowymi grami przyciągały tłumy nauczycieli. Te większe można zastosować do dowolnych prezentacji dla starszych uczniów.

7. Nauka WF z komputerem

Tłumy nauczycieli znalazły się też na prezentacjach mat interaktywnych, które fenomenalnie sprawdzają się do ćwiczenia fitness i tańca dla młodzieży. Wciąż jednak trudno znaleźć zastosowanie dla całej klasy na WF, bez konieczności kupowania kilkunastu urządzeń.

Czytaj: XO-3 - edukacyjny tablet za 100 dolarów od OLPC


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy