Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Tyle bowiem wart jest czas pracownika, jaki spędza on na przeglądaniu stron internetowych, robieniu zakupów czy oglądaniu filmów. Jak we wszystkim, także i w tej kwestii konieczny jest umiar. Z obu stron.

robot sprzątający

reklama


Aż 46 procent ankietowanych przyznało, że przez pół godziny dziennie korzystają w pracy z internetu dla celów prywatnych. Co dziesiąty jednak surfuje w sieci przez przynajmniej dwie godziny dziennie. Taki sam odsetek osób w ogóle nie korzysta z internetu dla celów niezwiązanych z pracą (według badań firmy Gemius ze stycznia 2008 roku). Duża część pracodawców nie blokuje swoim pracownikom dostępu do internetu, wyznacza jednak pewne zasady korzystania z jego zasobów.

>> Czytaj także: Prywatny komputer w firmie może być problemem

Z obu stron konieczny wydaje się być rozsądek w podejściu do zagadnienia. Skoro bowiem pracownicy mogą wyjść na 10 minut na papierosa, to dlaczego nie mogliby przeczytać, co się dzieje w świecie lub wysłać prywatnego maila. Warto przy tym pamiętać, że pracodawca nie ma prawa do czytania prywatnej korespondencji wysyłanej nawet z komputerów służbowych.

Pracownicy z kolei nie powinni notorycznie przeglądać stron z filmami czy serwisów aukcyjnych, bo nie za to mają zazwyczaj płacone. Przerwa w wykonywaniu obowiązków jest konieczna. Czemu więc nie korzystać wtedy z internetu?

>>Czytaj także: Czy pracodawca ma prawo monitorować korespondencję e-mailową pracowników?

Najpopularniejszą czynnością jest korzystanie z poczty elektronicznej - robi to 79 procent osób biorących udział w badaniu. Niewiele mniej - 73 procent - przegląda strony internetowe. Jedna trzecia przyznała się do robienia zakupów w sieci oraz korzystania z komunikatorów. Co dla nas jest rozrywką czy krótką przerwą w pracy, dla pracodawcy oznaczać może jednak wymierne straty finansowe.

Money.pl wylicza, że statyczny pracownik korzystający w godzinach pracy z internetu kosztuje firmę rocznie około 5,0-5,5 tys. złotych. Wynika to z faktu, że średnio każdy z nas spędza w sieci godzinę dziennie, w miesiącu pracuje więc około 20-22 godzin mniej. Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej w III kwartale br. wyniosło 3.113,86 zł, czyli pracodawcę kosztuje ono 3.673 zł.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *