Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

53% Europejczyków zetknęło się z próbą kradzieży pieniędzy online

Piotr Kupczyk 18-12-2014, 11:07

Wielu użytkowników sądzi, że cyberzagrożenia mogą powodować szkody jedynie w świecie wirtualnym. Niestety cyberprzestępcy coraz częściej polują na bardzo realny łup, taki jak nasze pieniądze - mówi Elena Karczenko z Kaspersky Lab, komentując wyniki przeprowadzonego przez tę firmę badania.

robot sprzątający

reklama


Phishing

Fot. wk1003mike / shutterstock

Cyberprzestępcy stosują wiele metod pozyskiwania wartościowych danych użytkowników. Najszybszym sposobem na sięgnięcie do portfeli ofiar jest uzyskanie dostępu do ich kont w systemach płatności, bankach lub sklepach online przechowujących informacje o kartach płatniczych. Atakujący mogą stosować w tym celu strony phishingowe imitujące witryny szanowanych instytucji, szkodliwe programy gromadzące loginy oraz hasła i wiele innych technik.

Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International dowodzi, że 53% Europejczyków zetknęło się w ciągu roku z cyberatakami finansowymi, a 5% straciło w ich wyniku pieniądze. Tłumacząc, jak doszło do kradzieży pieniędzy, 23% badanych stwierdziło, że przestępcy weszli w posiadanie ich danych dostępowych do systemów płatności online, 5% dało się nabrać na sztuczki oszustów i podało informacje logowania na fałszywych stronach, a 10% uznało, że ich loginy i hasła zostały skradzione przez szkodliwe oprogramowanie. Średnia kwota skradziona od jednego Europejczyka to 313 dolarów, jednak jeden na sześciu badanych stracił ponad 1000 dolarów w wyniku oszustwa online.

W ciągu roku zhakowano wiele kont użytkowników w serwisach pocztowych, portalach społecznościowych i innych zasobach online - incydent taki zgłosiło 10% ankietowanych Europejczyków. Cyberprzestępca, który wejdzie w posiadanie takiego dostępu, może nie tylko wysyłać spam i szkodliwe e-maile, podszywając się pod ofiarę kradzieży – utrata tych danych może prowadzić bezpośrednio do kradzieży pieniędzy. Warto pamiętać, że w naszych skrzynkach pocztowych często znajdują się np. informacje dostępowe wysyłane przez systemy płatności i inne serwisy online w odpowiedzi na rejestrację lub prośbę o zmianę hasła.

Dodatkowo 27% ankietowanych Europejczyków zgłosiło w ciągu roku incydent związany ze szkodliwym oprogramowaniem, a jeden na pięć takich przypadków pociągnął za sobą straty finansowe. Średnie szkody spowodowane przez niebezpieczne aplikacje wyniosły 154 dolary, łącznie z kosztami usuwania skutków infekcji.

Czytaj także: Utrata danych słono kosztuje - wyniki badania EMC


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Podsumowanie WeBB MeetUp

Źródło: Kaspersky Lab