3,8 mld USD na smartfonowe aplikacje

04-05-2011, 22:47

Takie w tym roku przychody mają osiągnąć cztery największe firmy oferujące mobilne aplikacje. Rynek ma rosnąć w zawrotnym tempie. Liderem pozostanie Apple.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sklepy z aplikacjami dla smartfonów pojawiły wraz z iPhone'em. To Apple jako pierwsza postawiła na ten typ personalizacji telefonów komórkowych. Kolejni producenci razem ze swoimi pierwszymi zaawansowanymi telefonami uruchamiali także sklepy. Jednak to App Store zgarnął premię za pierwszeństwo, podobnie jak miało to miejsce ze smartfonem z nadgryzionym jabłkiem. Po trzech latach Apple nadal zdecydowanie dominuje, jednak pojawiła się konkurencja.

Firma iSuppli szacuje, że przychody czterech największych sklepów z aplikacjami, należących do Apple'a, Google'a, Nokii oraz Research In Motion, wygenerowały w zeszłym roku 2,1 mld USD. W tym roku wartość ta ma wzrosnąć o 78 proc., osiągając poziom 3,8 mld USD. Warto podkreślić, że rynek ten obserwowany jest od roku 2008, gdy obecna na nim była jedynie firma Apple z przychodami na poziomie 206 mld USD.

>> Czytaj także: Masz prenumeratę Time'a? Na iPadzie przeczytasz za darmo

Sonda
Kupujesz aplikacje na smartfona/tablet?
  • tak
  • nie
  • nie mam smartfona/tabletu
wyniki  komentarze

Z blisko czterech miliardów dolarów, jakie w tym roku posiadacze smartfonów wydadzą na aplikacje, 2,91 mld USD (76 proc.) trafi do Apple'a. Firma podzieli się zyskami z deweloperami, dla niej pozostanie 30 proc. tej kwoty, czyli ponad 870 mln USD. Jej przychody mają w tym roku wzrosnąć o 63,4 proc., czyli wolniej niż cały rynek. Taka tendencja ma się utrzymać przez najbliższych kilka lat - w roku 2014 udział Apple'a spadnie do 60 proc., nadal jest to poziom bardzo wysoki. Firma pozostanie także liderem w przypadku zakupów dokonywanych za pośrednictwem aplikacji.

Najsilniejszym wzrostem pochwalić się jednak może Android Market. W tym roku tempo ma wynieść 295,4 proc., przychody osiągnąć mają poziom 425,36 mln USD. RIM z kolei ma zanotować najniższą liczbę pobrań aplikacji - zaledwie 772,2 mln, podczas gdy w przypadku Apple ma to być 10,3 mld, Androida 5,8 mld i Nokii 1,1 mld.

>> Czytaj także: Teraz możesz przetestować aplikację, zanim kupisz ją w Android Markecie

Nic nie wskazuje na to, by tempo wzrostu tego rynku miało ulec spowolnieniu. W przyszłym roku jego wartość ma osiągnąć poziom 5,6 mld USD, a w roku 2014 8,3 mld USD. iSuppli zauważa, że pozycja czterech największych sklepów jest bardzo silna, mniejsi gracze, jak Microsoft, mają jednak szansę na zdobycie znaczącej pozycji rynkowej.


Źródło: iSuppli


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.