3 sprawy, które musisz wiedzieć przy staraniu się o rozwód

09-03-2018, 08:09

Koniec związku zawsze wiąże się z poczuciem pewnej porażki i nie jest wydarzeniem miłym dla żadnej ze stron. Nie tylko zanik sfery uczuciowej staje się problemem. Równie kłopotliwy może być podział wspólnego majątku i podjęcie decyzji, które z rodziców i na jakich zasadach będzie sprawować opiekę nad małoletnimi dziećmi. Poznaj 3 kwestie, które stają się istotne przy rozwodzie.

ręce

Aspekt pierwszy: okoliczności, w których sąd orzeka rozwód

Warto wiedzieć, że sąd może orzec rozwód, jeśli wystąpiła przynajmniej jedna z niżej podanych okoliczności:

  • trwały rozkład pożycia – nie istnieje szansa na to, że małżonkowie wrócą do siebie i zmienią zdanie w sprawie rozwodu;
  • brak więzi uczuciowych, fizycznych i gospodarczych – kiedy między małżonkami nie ma już miłości, nie współżyją ze sobą i nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego.

 

Aspekt drugi: napisanie pozwu rozwodowego

Co powinno znaleźć się w pozwie? Przede wszystkim musi zawierać on wszystkie niezbędne elementy formalne oraz jasno wskazywać, że małżonek chce zakończyć związek. W pozwie muszą znaleźć się następujące elementy:

  • data i miejsce napisania pozwu,
  • sąd, do którego kierowane jest pismo,
  • wskazanie, kto jest powodem, a kto pozwanym,
  • nagłówek, np. pozew rozwodowy,
  • przedstawienie swoich żądań,
  • uzasadnienie,
  • podpis,
  • załączniki.

Osoby, które nie potrafią samodzielnie napisać pozwu rozwodowego, mogą skorzystać z internetowych serwisów. Zamieszczone tam porady prawne online zawierają gotowe wzorce, które można dopasować do własnej sytuacji życiowej. Co ważne, pozew o rozwód można złożyć osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika (może być nim np. adwokat, prawnik) czy w sądzie okręgowym. Komplet dokumentów (pozew i załączniki) należy dostarczyć do sądu w dwóch kopiach.

Darmowe porady prawne online można znaleźć na stronie internetowej https://pewny-prawnik.pl/. W zrozumieniu i dopięciu formalności pomoże nam radca prawny i inni fachowcy, których zatrudnia kancelaria.


Aspekt trzeci: koszty sprawy rozwodowej

Jeśli chodzi o koszty związane ze sprawą rozwodową, to musimy się tu liczyć z wpisem sądowym, który wynosi 600 złotych. W sytuacji, gdy oboje małżonków dogada się i odstąpi od orzekania o winie, sąd pobierze wówczas tylko połowę tych kosztów. Małżonkowie, którzy chcą przeprowadzić rozwód przy wsparciu swojego pełnomocnika, muszą liczyć się ze związanymi z tym opłatami. Osobom, które nie miały do tej pory do czynienia z sądami i są nieco zagubione, pomóc może kancelaria prawna. W takiej sytuacji trzeba przygotować się na kwotę kilku tysięcy złotych. Warto pamiętać, że osoby rozwodzące się muszą liczyć się również z innymi kosztami, m.in. opinią wydaną przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny (RODK) czy kosztami dojazdu świadków na sprawę. Więcej na ten temat można się dowiedzieć za pośrednictwem serwisów internetowych, oferujących porady prawne za darmo.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rozwódtag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: