15 najważniejszych wydarzeń 2011 roku według DI

31-12-2011, 11:38

Steve Jobs nie żyje, Microsoft ogłosił przejęcie Skype'a, zniknęła marka Era, Facebook zyskał poważnego rywala - to niektóre z wydarzeń, które przyniósł mijający 2011 rok. Wiele z tych rzeczy zaskoczyło nas i musimy mieć na uwadze, że te wszystkie wydarzenia będą kształtować przyszły 2012 rok.

Redakcja Dziennika Internautów dokonała podsumowania 2011 roku w sposób demokratyczny. Sporządziliśmy kwestionariusz ankiety, do którego każdy z redaktorów mógł zgłosić dowolną liczbę wydarzeń. Następnie każdy z nas mógł głosować na dowolną liczbę wydarzeń. Dzięki temu powstało podsumowanie roku, odzwierciedlające spojrzenie naszej redakcji. Ostatecznie wybraliśmy 15 najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń.

15. Prace nad ustawą medialną - w styczniu do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, w którym znalazły się takie terminy, jak "prywatny użytkownik" i "blog". Pojawiły się obawy, że internauci publikujący pliki w sieci będą traktowani jak "dostawcy usług medialnych", co wiąże się z pewnymi obowiązkami, jak zgłoszenie usługi do wykazu i konieczność promowania treści europejskich. Organizacje pozarządowe zadbały o nagłośnienie sprawy i wytknęły rządowi zbyt pośpieszne wprowadzanie kontrowersyjnego prawa.

Z nowelizacji ustawy medialnej ostatecznie usunięto przepisy dotyczące usług na żądanie. Ponadto premier Donald Tusk zaczął znów spotykać się organizacjami pozarządowymi i branżowymi, które są zainteresowane rozwojem polskiego społeczeństwa informacyjnego. 

14. Abonament RTV za posiadanie komputera lub korzystanie z prądu - jeszcze tego nie mamy, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bardzo by tego chciała. Wiadomość ta oburzyła wiele osób. Praktycznie oznaczałoby to nowy podatek od nowych technologii w gospodarstwach domowych. Ten podatek byłby przeznaczany tylko na media publiczne, których znaczenie maleje i które w coraz mniejszym stopniu wypełniają misję, do której rzekomo zostały powołane.  

13. Zmiany w prawie telekomunikacyjnym - chodzi szczególnie o przepisy, które mają chronić abonentów przed naciąganiem na usługi Premium Rate. W latach poprzednich sporo pisaliśmy o różnego rodzaju loteriach i marnej jakości usługach, których dostawcy wprowadzali w błąd co do ceny SMS-ów. Nowe prawo zostało przyjęte przez sejm i podpisane przez prezydenta. Weszło w życie 4 grudnia. W przyszłym roku przekonamy się, jak działa w praktyce.

12. Solorz-Żak przejmuje Polkomtela - w lipcu okazało się, że spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka ma zamiar przejąć operatora sieci Plus. UOKiK zgodził się na to przejęcie w październiku. Zdaniem wielu ekspertów tworzy to warunki do stworzenia grupy telekomunikacyjno-medialnej z potencjałem, by być realną przeciwwagą dla Telekomunikacji Polskiej.

11. Ataki Anonymous - w tym roku "cyberprotesty" grupy Anonymous bardzo się nasiliły. Doszło do zatrzymań osób zaangażowanych w te działania i nawet NATO zauważyło, że ataki prezentują coraz wyższy poziom. Specjaliści od bezpieczeństwa mówią, że Anonymous to przelotna moda, ale czy na pewno? 

10. Blokady internetu i "arabska wiosna ludów" - pod koniec stycznia w Egipcie doszło do zablokowania usług największych dostawców internetu i usług komórkowych. To nie przeszkodziło jednak internautom w porozumieniu się ze sobą i ze światem. Wystarczyło sięgnąć po starsze technologie. Profilaktycznie Twittera zablokowano w Kamerunie. Jak nigdy wcześniej stało się jasne, że internet może wspomagać społeczne i polityczne przewroty.

9. Kindle Fire - w 2011 roku na rynku pojawiły się nowe czytniki książek, aż wreszcie wydany został tablet dla fanów e-booków, czyli Kindle Fire. Możliwe, że będzie to pierwszy godny rywal iPada.

8. Google Plus - społecznościowa usługa Google'a oparta na kręgach i spotkaniach została przedstawiona w czerwcu. Wzrost liczby jej użytkowników był niezwykle dynamiczny, a Google mógł dzięki tej usłudze scalić wszystkie inne swoje usługi. Facebook nie przeszedł obok tego wszystkiego obojętnie i zaczął nawet wprowadzać nowe funkcje wzorowane na Google+.

7. MAC, czyli Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - jego powstanie jest po części związane ze spotkaniami premiera z "internautami i blogerami". Stało się jasne, że ważna i trudna kwestia informatyzacji kraju nie może być dzielona między tak różne resorty, jak resort infrastruktury, spraw wewnętrznych i gospodarki. W przyszłym roku przekonamy się, czy MAC rzeczywiście rozwiąże problemy informatyzacji, czy też będzie tylko nowym bytem administracyjnym. 

6. Era zmienia się w T-Mobile - niby nic wielkiego, a jednak Ery może trochę brakować.

5. Zmiana szefa w Google'u - od 4 kwietnia szefem Google'a jest Larry Page, jeden ze współzałożycieli firmy. To typ komputerowego maniaka. Komentatorzy spodziewają się, że Google powróci do swoich naukowo-eksperymentalnych korzeni, co jednak nie musi podobać się inwestorom.

4. Anna Streżyńska nie będzie szefem UKE - przez lata "żelazna dama telekomunikacji" starała się o to, aby na rynku telekomunikacyjnym było więcej konkurencji, aby ceny były niskie lub przynajmniej rozsądne. Nie wszystkie jej decyzje były bezbłędne, ale mało kto kwestionuje  ogólnie pozytywny wpływ Anny Streżyńskiej na rozwój polskiego rynku ICT. Nowy szef UKE będzie miał niełatwe zadanie, jeśli będzie chciał dorównać poprzedniczce.

3. Przepychanie ACTA - dokument powstający w sekrecie przez ponad dwa lata został w tym roku podpisany przez osiem państw. Kontrowersje wokół ACTA się nie kończą, bo przykładowo Parlament Europejski nie chce ujawnić opinii swoich służb prawnych nt. ACTA. Wiemy, że ACTA może zostać podpisana przez przedstawicieli Polski na początku 2012 roku

2. Microsoft przejmuje Skype'a - obie firmy mają jeszcze duże znaczenie, ale muszą też walczyć z nowymi konkurentami, dostosowując się do trendów mobilnych, społecznościowych i chmurowych. Do zamknięcia transakcji przejęcia Skype'a doszło w październiku. Czekamy na integrację produktów i na to, co z tego wyniknie.

1. Zmarł Steve Jobs - "Apple stracił wizjonera i twórczego geniusza, a świat stracił zadziwiającego człowieka" - ten wpis na stronie Apple'a ogłosił wszystkim, że odszedł człowiek, który w dużym stopniu przyczynił się do mobilnej rewolucji. Nawet osoby dalekie ideologicznie od Apple'a uznały jego odejście za wielką stratę i doceniły jego wkład w rozwój nowych technologii. Oczywiście świat IT będzie rozwijał się nadal, ale niestety bez pomysłów Jobsa.

 

Zobacz także inne podsumowania Dziennika Internautów:


Następny artykuł » zamknij

Sylwestrowy zawrót głowy

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy