Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

10 nawyków bezpiecznego internauty

15-10-2021, 14:19

Nawet jeśli słyszeliście o podstawach bezpieczeństwa w sieci już milion razy, przejrzyjcie i sprawdźcie, czy rzeczywiście stosujecie zdrowe nawyki. Taki dekalog można też podsunąć młodym obywatelom cyfrowym!

1. Wybieraj bezpieczne hasła

Staraj się, aby składały się one z kompilacji wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Minimum raz na pół roku zmieniaj je wszystkie. Nie wybieraj tych samych haseł na kilku portalach - jeśli komuś uda się włamać na jedno z Twoich kont, z łatwością odkryje także pozostałe.

2. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego

Kwestia niby oczywista, ale wiele osób nadal o niej zapomina!

3. Nie udostępniaj danych osobom obcym

I nie mówimy tutaj tylko o imieniu i nazwisku! Wiele osób, a zwłaszcza dzieci, nie wie, jak ważny jest np. numer IP komputera czy adres. Sprawni przestępcy, nawet ci z drugiego końca świata, potrafią bardzo szybko wykorzystać informacje przeciwko nam.

4. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Pamiętaj, że nigdy nie masz pewności, kto jest „po drugiej stronie”. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, niż naprawiać wielkie szkody.

5. Nie klikaj w linki z niepewnych źródeł

Jeśli nie masz pewności co do źródła strony, lepiej na nią nie wchodź. Sprawny antywirus szybko je zablokuje, ale dla pewności powinieneś zawsze korzystać z legalnych źródeł i portali.

6. Czytaj regulaminy

Zwracaj uwagę na informacje dotyczące przetwarzania danych, odpowiedzialności użytkownika danego serwisu i konsekwencjach poszczególnych działań. Nie daj się zaskoczyć żadnym “kruczkom”.

7. Otwieraj wiadomości tylko z pewnych źródeł

Wiele wirusów przesyłanych jest niestety poprzez pocztę e-mail. Nigdy nie otwieraj wiadomości z podejrzanych źródeł oraz, co jeszcze ważniejsze, nie pobieraj załączników, których pochodzenia nie jesteś pewien.

8. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie

Na każdym kroku stosuj krytyczne myślenie Zdejmij różowe okulary i zaopatrz się w wielkie sito ostrożności. W internecie roi się od trolli i innych gnomów, fake newsów i wszelkiego rodzaju manipulacji - warto się ich strzec.

9. Pobieraj pliki tylko z bezpiecznych i legalnych źródeł

Nawet jeśli nowy odcinek ulubionego serialu jest dostępny tylko na podejrzanej stronie - lepiej poczekać i obejrzeć go później, korzystając z bezpiecznego i legalnego źródła. Zadbasz o bezpieczeństwo swoich danych na komputerze.

10. Odpocznij czasem od komputera

Poza monitorem też dzieją się fajne rzeczy.


Źródło: G Data


Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima