Po przeanalizowaniu informacji dotyczących ponad 31 milionów hotspotów Wi-Fi na całym świecie eksperci z Kaspersky Lab stwierdzili, że co czwarty z nich (28%) nie jest zabezpieczony i stanowi zagrożenie dla danych osobistych użytkowników.
reklama
To oznacza, że cały ruch przesyłany za pośrednictwem tych sieci, łącznie z wiadomościami prywatnymi, hasłami, dokumentami itd., może zostać przechwycony i wykorzystany przez cyberprzestępców. Informacje przesyłane za pośrednictwem takich sieci są całkowicie dostępne i mogą zostać przeczytane przez osoby z zewnątrz. Kolejne 3% hotspotów wykorzystuje do szyfrowania danych WEP (Wired Equivalent Privacy).
Pozostałe hotspoty Wi-Fi (niemal trzy czwarte) wykorzystują formę szyfrowania opartą na rodzinie protokołów WPA (Wi-Fi Protected Access). W przypadku takich sieci, na przykład jeśli hasło jest słabe lub publicznie dostępne (np. wyraźnie widoczne w kawiarni), przestępca będzie mógł odszyfrować transmitowany ruch.
Warto zauważyć, że wśród 20 państw z najwyższym odsetkiem niezaszyfrowanych hotspotów Wi-Fi znajduje się wiele popularnych kierunków turystycznych — Tajlandia, Francja, Izrael, Stany Zjednoczone itd.
Zobacz także: BackTrack 5. Testy penetracyjne sieci WiFiW trakcie lektury zdobędziesz wiedzę na temat metod przeprowadzania ataku na infrastrukturę sieci bezprzewodowej. Poznanie zagrożenia w praktyce pozwoli Ci zdobyć doświadczenie, które zaowocuje większymi umiejętnościami obrony przed ryzykiem włamania. Ta książka jest obowiązkową pozycją dla wszystkich administratorów i pasjonatów sieci komputerowych.* |
* Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Big Data a „Bug Data”. Przeterminowane i fałszywe dane problemem dla firm