Nowa fala oszustw nigeryjskich

14-05-2011, 09:26

Przy okazji publikacji raportu nt. zagrożeń firma ESET zwróciła uwagę na zwiększoną w ostatnim czasie liczbę oszustw nigeryjskich, znanych również jako przekręty 419.

Lista zagrożeń kwietnia wg laboratoriów ESET
fot. ESET - Lista zagrożeń kwietnia wg laboratoriów ESET
W czołówce zagrożeń kwietnia - kolejny już raz - pojawiły się złośliwe aplikacje wykorzystujące do infekowania komputerów pliki autostartu wymiennych nośników danych. Tuż za nimi uplasowały się robak Conficker oraz konie trojańskie wykradające dane niezbędne do logowania się w serwisach popularnych gier online.

Co do wspomnianych wcześniej oszustw nigeryjskich, to polegają one na rozpowszechnianiu wiadomości e-mail, w treści których można zwykle przeczytać o tym, że nadawca przypadkowo stał się właścicielem ogromnej fortuny i zdecydował podzielić się nią z danym internautą. Jedynym warunkiem otrzymania części lub całego majątku jest wniesienie stosunkowo niewielkiej opłaty, celem uiszczenia m.in. kosztów ubezpieczenia oraz transferu pieniędzy do kraju „szczęśliwca”.

>> Czytaj także: Duży kredyt, czyli nowa wersja oszustwa nigeryjskiego

Jak się okazuje, mimo upływu lat ataki tego typu ani trochę nie straciły na swojej popularności. Przykładowo, ostatnią falę wiadomości zaliczanych do tej kategorii zaobserwowano niemal natychmiast po pojawieniu się doniesień o wydarzeniach w Libii - oszuści oferowali internautom przekazanie za drobną opłatą całego majątku dyktatora. Podobne e-maile krążyły w polskiej sieci także po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku (zob. Oszuści podszywają się pod... Jarosława Kaczyńskiego oraz Oszuści nadal żerują na katastrofie prezydenckiego samolotu).

Według duńskiej firmy analitycznej Ultrascan w samym tylko 2009 r. cyberprzestępstwa tego typu spowodowały straty o wartości 9,3 mld dolarów.

>> Czytaj także: "Zapłać za pirackie programy", czyli nowy szwindel nigeryjski

Zdaniem Urbana Schrotta, analityka zagrożeń irlandzkiego oddziału firmy ESET, oszustwa nigeryjskie można wyeliminować poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych w krajach uważanych za ich źródło. W samej Nigerii, w kodeksie karnym, istnieje tylko jeden krótki fragment, który odnosi się do oszustw typu 419. Podjęto, co prawda, próby uchwalenia nowej ustawy o przestępstwach elektronicznych, ale zakończyły się one porażką.


Źródło: ESET
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930