Życie przenosi się do chmury

Dziennik.pl 04-03-2011, 17:47

„Pracuj i żyj w chmurach” – głosi motyw przewodni trwających właśnie w Hanowerze targów technologicznych CeBIT 2011. Największe firmy informatyczne, wśród których są tacy giganci, jak Intel, Microsoft, HP czy Cisco, prezentują na nich najnowsze rozwiązania cloud computingu.

Każdy z nas niemal codziennie używa typowych rozwiązań cloud computingu. Sprawdzając pocztę na Gmailu, korzystasz z chmury. Chcesz pokazać znajomym zdjęcia z wakacji, umieszczając je w serwisie Picassa – trafiają do chmury. Wrzucasz do serwisów YouTube lub Wrzuty ulubiony teledysk – korzystasz z chmury. Jadąc samochodem, włączasz w komórce aplikację Spotify pozwalającą na słuchanie muzyki na żywo – korzystasz z chmury. Po podłączeniu się do internetu możesz w dowolnym miejscu na ziemi skorzystać ze zdjęć, tekstów, muzyki czy filmów zgranych w serwisie MobileMe, bo wszystko jest zapisane w chmurze.

Już teraz modzie towarzyszą spore pieniądze. Firma badawcza Gartner szacuje, że na rozwiązania w chmurze wydaje się dziś 68 mld dol. rocznie. Za niecałe cztery lata wartość tego rynku przekroczy 150 mld dol.

Firmy wybierają chmurę z jednego powodu – oszczędności. Wynajęcie powierzchni na serwerze od zewnętrznej firmy jest tańsze niż budowa własnej serwerowni i zatrudnienie pracowników, którzy będą nad nią czuwać, o kosztach eksploatacji i energii nie wspominając. Ale usługi w chmurze nie ograniczają się tylko do wynajmowania serwerów, tak jak dzierżawi się powierzchnię magazynową do przechowywania towarów. Cloud computing to także paleta różnego rodzaju programów pozwalających na zarządzanie danymi klientów, sprzedażą produktów czy finansami.

Największe firmy prześcigają się w walce o ten rynek, wydając krocie na przejęcia mniejszych graczy, dzięki którym mogą poszerzyć wachlarz usług i umocnić pozycję. Podczas targów w Hanowerze niemiecki SAP ogłosił, że otwiera własną platformę i rozpoczyna globalną sprzedaż usług oprogramowania dla firm w chmurze. Tym samym staje do rywalizacji z Salesforce’em, Microsoftem, Oracle’em czy Amazonem.

Więcej szczegółów w serwisie Dziennik.pl w artykule pt. Internetowa rewolucja. Życie przenosi się do chmury

Michał Fura

dziennik.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag usługi chmurowetag cloud computingtag chmuratag CeBIT
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy