Fizyczne skutki złamania kości są dość oczywiste. Pojawia się natychmiastowy ból i konieczność odwiedzenia pogotowia lub lekarza ortopedy w celu założenia gipsu, czy ortezy. Bardziej frustrująca niż ból jest jednak prawdopodobnie walka psychiczna. W większości przypadków podczas złamania kości wypisywane są zwolnienia lekarskie z pracy, aby pacjent mógł powrócić do pełni sił.
reklama
Po złamaniu kości organizm izoluje miejsce złamania, aby je chronić. W miarę postępu gojenia organizm zaczyna odkładać nową kość w miejscu złamania. Ta nowa kość twardnieje w ciągu następnych kilku tygodni. Po stwardnieniu i wygojeniu kość jest następnie przebudowywana, przekształcana i oczyszczana w ciągu następnego roku. Zwolnienia lekarskie i całkowite nieobciążanie kości, są koniecznością, aby dobrze się zagoiła.
Trzy kluczowe kroki do szybszego gojenia się kości to:
Kość znacznie łatwiej się goi, jeśli dwa jej fragmenty są do siebie dopasowane. W niektórych przypadkach kość pęka, a jej fragmenty pozostają w jednej linii. W innych przypadkach fragmenty kości przemieszczają się podczas złamania, stając się niewyrównane.
Zapewnienie prawidłowego ustawienia fragmentów kości jest ważnym pierwszym krokiem. I chociaż prawidłowe ustawienie musi być utrzymywane przez cały okres gojenia, to właśnie na kolejnych dwóch krokach należy się skupić w nadchodzących tygodniach.
Poważnie traktuj zalecenia dotyczące unieruchomienia. Zrozumiałe jest, że jednym z największych wyzwań podczas rekonwalescencji po złamaniu kości jest pozostawanie unieruchomionym przez dłuższy czas. Jest to jednak również jedna z najważniejszych rzeczy, które można zrobić, aby promować gojenie się kości.
Niewłaściwe unieruchomienie złamanej kości może całkowicie spowolnić jej gojenie. Jeśli lekarz zalecił nieobciążanie przez dwa tygodnie, należy całkowicie tego przestrzegać. Nawet jeśli niewielkie obciążenie nie powoduje bólu, może to niepotrzebnie obciążać delikatne, gojące się miejsce złamania.
Unieruchomienie nie tylko zapewnia stabilność, która pomaga chronić miejsce złamania i utrzymuje fragmenty kości w prawidłowym ułożeniu, ale także wspomaga proces gojenia i zmniejsza bolesny obrzęk. Wszystko to może skrócić czas przebywania na zwolnieniu lekarskim i szybszy powrót do pracy zawodowej.
Czekając na zagojenie się kości, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą Ci zapewnić, że proces gojenia będzie przebiegał szybko i sprawnie.
Duża część procesu gojenia się kości zależy od biologii otaczającej miejsce złamania. Wiele czynników wpływa na gojenie się i tworzenie nowej kości, a zdrowa dieta zapewnia organizmowi składniki odżywcze, witaminy i minerały potrzebne do wspierania biologii gojenia się kości.
Zdrowa dieta jest pełna warzyw, owoców, chudego białka i wody. W szczególności wapń, witamina D i białko będą ważne podczas procesu gojenia się kości, więc upewnij się, że koncentrujesz się na źródłach żywności bogatych w te składniki odżywcze, w tym ciemne, liściaste warzywa, brokuły, ryby, mięso, jogurt, orzechy i nasiona.
Złamana kość może się goić średnio od sześciu do ośmiu tygodni, zanim będzie można ją ponownie wykorzystać. W przypadku małych dzieci proces gojenia może przebiegać szybciej. W przypadku osób starszych lub cierpiących na schorzenia, takie jak cukrzyca, proces gojenia może trwać dłużej. Okres ten z pewnością pacjent będzie musiał przeznaczyć na odpoczynek, kontrolne wizyty u lekarza i wykorzystanie zwolnienia lekarskiego na powrót do zdrowia.
Foto: Adobe Stock, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Od 31 sierpnia koniec z PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego