Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zwiększenie pamięci RAM podnosi wartość podatkową firmowego komputera

GazetaPrawna.pl 08-03-2011, 19:35

Wydatki poniesione przez firmę na przyspieszenie działania komputera mogą zwiększyć jego wartość. Specjalistyczne zestawy komputerowe mogą być szybciej zaliczone do kosztów.

robot sprzątający

reklama


Zasadą jest, że wszelkie wydatki poniesione na zakup lub zmianę w konfiguracji sprzętu komputerowego można ująć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów albo przez odpisy amortyzacyjne przewidziane dla środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Określa to art. 22 ust. 1 oraz art. 22a ustawy o PIT (tj. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Istotna jest przy tym wysokość wydatku, jaki poniósł podatnik.

Ze względu na cenę nabycia komputera (powyżej 3,5 tys. zł) jest on dla podatnika środkiem trwałym, który podlega amortyzacji. Zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych dołączonych do ustawy o PIT podstawowa stawka amortyzacji na zestawy komputerowe (symbol 491 Klasyfikacji Środków Trwałych) wynosi 30 proc.

Zainstalowanie przez podatnika w tym komputerze dodatkowej pamięci oraz dysków twardych bez wątpienia podnoszą użyteczność komputera. Dla rozliczenia podatkowego można je rozpatrywać w kategorii tzw. ulepszenia środka trwałego. (...) W przypadku więc gdy środek trwały już amortyzowany uległ ulepszeniu, jego wartość początkową należy powiększyć o sumę wydatków na ulepszenie. Amortyzacja będzie wówczas kontynuowana od zwiększonej wartości początkowej, nie zmieni się natomiast okres ani stawka amortyzacji.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Zwiększenie pamięci RAM podnosi wartość podatkową firmowego komputera

Przemysław Molik

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E